Néhány éven belül kétszer is tulajdonost válthat a Borsodi Sörgyár, ha igazak a belga De Standaard értesülései. A lap szerint a CVC Capital kockázati tőkealap veszi meg az Anheuser Busch-InBev régiós portfólióját, azonban a vételár elmaradhat attól, amire a sörgyártó előzetesen számított.
Egyetlen jelölt
Az AB-InBev még június közepén jelentette be, hogy megválik 11 közép-kelet-európai sörgyárától, köztük a magyar Borsoditól. Akkor a cég azzal indokolta hivatalosan a döntést, hogy a jövőben inkább az amerikai piacra kíván koncentrálni. A háttérben azonban arról lehetett szó, hogy mivel az AB tavaly 52 milliárd dollárért vette meg az InBev-et, most valamit vissza akar hozni a vételárból. A hírek szerint idén 7 milliárd dollár értékben kell eszközöket értékesíteni a vállalat stratégiája alapján.
Korábban több kockázati tőkealappal is hírbe hozták a sörgyártó régiós portfólióját, azonban a belga De Standaard úgy értesült, hogy végül csak a CVC Capital tett ajánlatot. A lap szerint ez annak tudható be, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben nagyon nehéz banki finanszírozást találni a hasonló ügyletekre, vélhetően a többi jelöltnek nem sikerült megszerezni a szükséges pénzt.
Az újság múlt heti cikke szerint részben emiatt a vételár alacsonyabb lehet a vártnál. Az AB-InBev korábban legalább 2,6 milliárd dollárt szeretett volna kapni a sörgyárakért, azonban a szakemberek azt már akkor is túlzónak minősítették, mivel a régió két legnagyobb piaca, Ukrajna és Oroszország nincs benne a csomagban. Ott ugyanis a hírek szerint majd külön értékesítené érdekeltségeit a vállalat.
A belga lap értesülései szerint éppen azért, mert mindössze egy érvényes ajánlat érkezett, az AB-InBev minden bizonnyal el is fogadja majd azt, még akkor is, ha a vártnál kevesebb pénzhez jut az eszközök eladásából. Végül a hírek szeirnt 2 milliárd dollár körül lehet a nyertes ajánlat.
Kell-e félteni a Borsodit?
A CVC Capital pénzügyi befektetőként venné meg az AB-InBev közép-kelet-európai portfólióját, ami azt jelentheti, hogy néhány éven belül jókora haszonnal akarnak majd túladni rajta.
A befektetési cégeknél sok elköltetlen pénz van, amit most igyekeznek befektetni. A hasonló felvásárlásokat általában csak minimális részben fedezik saját tőkéből, többnyire hitelt vesznek fel. "A söripar előnye ebből a szempontból, hogy erős készpénztermelő képessége miatt könnyen kapnak rá hitelt a társaságok" - válaszolta még júniusban az mfor.hu kérdésére Nagy Kálmán, a Concorde Vállalati Pénzügyek Kft. ügyvezető igazgatója.
Ezek a befektetési társaságok általában évi 20-25 százalékos hozamelvárással dolgoznak. Az ilyen felvásárlások esetében legtöbbször néhány éven belül, jókora nyereséggel túl is adnak a cégeken. Így tehát könnyen elképzelhető, hogy pár éven belül kétszer is gazdát cserél majd a Borsodi Sörgyár. "Egyes esetekben az is elképzelhető, hogy a megvett portfóliót bővítik, így később drágábban tudnak rajta túladni" - emelte ki a Concorde munkatársa.
A szakember szerint a válság elmúltával ismét felerősödhet majd a szakmai befektetők érdeklődése a szektor iránt, vélhetően erre számít a CVC Capital is.
Beke Károly