3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2015 után tavaly ismét jól teljesítettek a nyugdíjpénztárak, s nemcsak 2016-ban, hanem hosszabb távon is jelentősen az inflációt meghaladó hozamot értek el tagjaik egyéni számláin – derül ki az MNB friss pénztári statisztikáiból. A legjobban teljesítő piaci szereplők esetében előfordult két számjegyű hozamteljesítmény is.

Az MNB – jogszabályi kötelezettségének eleget téve – közzétette az önkéntes és magánnyugdíjpénztárak 2016. évi, illetve a hosszú távú (10 és 15 éves) befektetési teljesítményét bemutató hozamrátákat. Az alacsony kamatkörnyezet ellenére a nyugdíjpénztárak többsége – a két évvel ezelőtti teljesítményhez hasonlóan – 2016-ban is az inflációt lényegesen meghaladó hozamokat ért el a fedezeti tartalékon, azaz a pénztártagok egyéni számláin.



A klasszikus jellegű (alacsonyabb kockázatú) portfóliók elsősorban a korábban bekerülő magasabb hozamot kínáló állampapír-állomány miatt teljesítettek jól. A növekedési jellegű (magasabb kockázatú) portfóliók kedvező éves teljesítménye a befektetési eszközök közötti nagyobb részvényhányadból adódik, míg a kiegyensúlyozott jellegű (közepes kockázatú) portfóliók esetében mindkét hatás érvényesült.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak a záró vagyonnal súlyozottan átlagosan 6,59 százalék éves nettó hozamrátát értek el.

A bruttó hozamhoz képest a befektetésekkel kapcsolatos költségek levonása után számított éves nettó hozamráták tehát a pénztárak esetében a portfóliók többségénél jelentősen meghaladták az 1,80 százalékos mértékű december/decemberi éves inflációt.

A zárt, munkahelyi alapon szerveződő önkéntes pénztáraknál tavaly a legjobb hozam teljesítmény nettó 13,69 százalékos volt.

A nyílt pénztárak közül ugyanakkor az egyik piaci szereplő a növekedési jellegűekhez képest kockázatosabb portfóliója révén érte el az első helyet nettó 11,94 százalékos teljesítményével.

A pénztárak 15 éves átlagos nettó hozamrátái többnyire 2-4 százalék reálhozamot tartalmaztak,  vagyis ebben az időszakban évente  átlagosan ennyivel  múlták felül az inflációt.

Ez azt jelenti, hogy hosszabb távon is értékálló, sőt az infláció mértékét érdemben meghaladó befektetési eredményeket tudnak felmutatni a magyarországi nyugdíjpénztárak.

Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy hol van már az az időszak, amikor a magyar kormány azzal kampányolt magánnyugdíjpénztárak ellen, hogy azok eltőzsdézik az emberek vagyonát... A kampány eredményeképpen szűntek meg a magánpénztárak és vált köddé mintegy 3000 milliárd forint.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!