A Bajnokok Ligája a végéhez közeledik. Valószínűleg egyre több csapatkapitány gondolkodik el azon, mit kell a következő rangadóra erősíteni, hol vannak gyenge pontok a csapat játékában. Míg néhány együttes úszhat a sikerben, addig számos akad majd, mely játékost, vagy éppen vezetőt cserél a jobb eredmény reményében. De mi a különbség siker és kudarc között? Függetlenül attól, hogy egy futballpályán vagy az üzleti életben játszunk, mindig csapatban kell gondolkodnunk, mert ebben rejlik a siker titka.
[ajanlo=101][igazitas=left/]
Ha futballmérkőzést nézünk, teljesen természetes, hogy csapatjátékról van szó, de ha nap, mint nap tevékenykedünk az üzleti életben, hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a vállalatvezetés is egyfajta csapatjáték. Ha elszánjuk magunkat arra, hogy időt és energiát nem kímélve fejlesszük vezetői képességeinket, ráébresztjük kollégáinkat arra, hogy gondolkodjanak csapatban, eredményeink látványosan javulni fognak. A következő néhány tanács abban nyújt segítséget, hogy mindenki ugyanazon célért küzdjön:
1. Játékterv - Minden csapatkapitány felépít egy bizonyos stratégiát, van egy terve a kupa megnyerésére. Bizonyosodjunk meg róla, hogy vállalatunk is rendelkezik egy világos célkitűzéssel, amivel a kollégák is tisztában vannak.
2. Átigazolás - A csapatokban gyakori a játékosok átigazolása, ami mögött sokszor az anyagi érvek mellett egyéb szempontok is szerepet játszanak. Gondoskodjunk róla, hogy vállalati csapatunk is a megfelelő emberekből álljon. Ne sajnáljuk az időt és az energiát a legalkalmasabb ember megtalálására, s győződjünk meg róla, hogy választottunk valóban beilleszkedett-e már a meglévő teambe.
3. A döntőbíró - A játékban és az üzleti életben is folyamatos döntéskényszerben vagyunk. Mint ahogy egy bíró is folyamatosan igazságos döntéshozatalra törekszik, úgy igyekezzünk mi is megtenni a legjobb lépést. Egy rossz döntés hosszú időre rányomhatja bélyegét a vállalat jövőjére.
4. A csapat a vezető jobb keze - A csapatkapitány és csapata egymás nélkül mit sem ér. A vállalat is félkarú óriás a jó vezető nélkül. Legyünk őszinték, hallgassuk meg kollégáinkat és kérjük ki véleményüket a vállalkozást érintő kérdésekben.
5. Taktika - Használjuk ki az egyéni erősségeket, s fordítsuk őket a csapat javára.
6. Dicséret - Ne hagyjuk szó nélkül, ha a csapat jól teljesít, mindig domborítsuk ki az eredményeket, de ne feledkezzünk meg a hibák említéséről sem, hisz ezekből is profitálhatunk.
7. A jó kapitány - Osszuk be időnket és energiánkat, mérlegeljük a megoldandó feladatokat, vegyük előre a nehezebbeket.
8. Játszma nyílt kártyákkal - Egy csapatkapitány mindig nyílt kártyákkal játszik, hiszen ha csapata nincs tisztában terveivel, az eredmény is kétséges. Legyünk mi is nyíltak és őszinték, így kivívjuk kollégáink elismerését és bizalmát. A vezető mindig borotvaélen táncol, s amennyiben elveszti a csapat bizalmát, minden mást is elfeledhetünk.
9. Siker vagy kudarc - Soha ne feledjük, hogy a jó vezető a csapatszellemet negatívan és pozitívan egyaránt befolyásolhatja. Törekedjünk ez utóbbira, hogy készen álljunk a kihívásokra.
Menedzsment Fórum
Csapatjáték: az üzleti siker titka
A futballmérkőzéshez hasonlóan egy vállalat sikere is a csapatjátékon múlik, melynek szempontjait soha nem szabad szem elől téveszteni. Az onrec.com összegyűjtött segítségül néhány jótanácsot.