A villamosenergia nagykereskedelmi árának hosszú távú csökkenése, a növekvő szén- és biomassza árak, valamint a szén-dioxid kibocsátási költségek növekedése miatt idén tavasszal megroppant céget a bíróság további döntéséig ideiglenes fizetési haladék illeti meg.
Mint ismert, a tiszapalkonyai és berentei erőművet 1996-ban vásárolta meg a magyar államtól az amerikai befektetői csoport és egészen idén tavaszig üzemeltette azokat. A cég megrendült pénzügyi helyzete idén tavasszal lett nyilvános, miután márciusban előbb felfüggesztette a 90 megawatt kapacitású, széntüzelésű Tiszapalkonyai Hőerőmű és a 71 megawatt kapacitású, biomassza-alapon működő Borsodi Hőerőmű működését.
Március végén aztán csoportos, 203 fős leépítést jelentett
be a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjánál, végül idén májusban közleményt adott ki arról, hogy egy ingatlanfejlesztő társaságnak értékesíti a két fenti erőművet.
Az akkori közlemény szerint ugyanakkor az amerikai befektető továbbra is üzemeltetni szándékoztak a tulajdonukban maradt 900 megawatt kapacitású gáztüzelésű Tisza II Erőművet Tiszaújvárosban.
A kazincbarcikai cég megrendült helyzetét egyébként jól jellemzi, hogy 2010 végén saját tőkéje mínusz 2,4 milliárd forint volt, miután tavaly 17,7 milliárdos bevétel mellett 690 milliós veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. Ráadásul az előző év még nagyobb veszőfutást hozott, hiszen 2009-ben 2,4 milliárd forint volt az AES mérleg szerinti eredménye.
mfor.hu