Biztosan a megkérdezettek 6 százaléka támogatja a közös európai valuta bevezetését, míg 43 százalék biztosan elutasítja. További 16 százalék inkább bevezetné, míg 35 százalék inkább nem. Tavaly szeptember óta 8 százalékponttal csökkent az euró bevezetését támogatók tábora Csehországban.
"Ez a helyzet nagy valószínűséggel alapvetően azoknak a problémáknak a következménye, amelyek az euróövezet egyes országaiban merültek fel az utóbbi hónapokban" - olvasható a STEM elemzésében.
Ugyanakkor az euró esetleges bevezetését egyesek komoly pozitív, mások pedig negatív várakozásokkal figyelik.
A megkérdezettek 77 százaléka úgy véli, hogy a közös pénznem bevezetésének következtében nagyarányú drágulásra kell számítani Csehországban. Az emberek 73 százaléka úgy gondolja, hogy az euró bevezetése után Prága elveszíti ellenőrzését a hazai pénzügyi helyzet alakulása felett, míg 63 százalék aggódik, mert úgy ítéli meg, hogy az euróövezet stabilitása bizonytalan, gyengébb, mintha Csehországban korona maradna a valuta. A megkérdezettek 54 százaléka nem zárja ki, hogy az euróövezet egyes országainak problémái következtében megszűnhet a közös pénznem, illetve az övezet is.
A pozitív várakozások kisebbségben vannak. Az emberek egyharmada arra számít, hogy az euró bevezetése lökést adhat és segíthet a cseh gazdaságnak. Nagyjából ilyen arányban vélik az emberek úgy, hogy az euró bevezetése arra kényszeríti majd a kormányt, hogy ésszerűbben bánjon a közpénzekkel, s megállítsa az ország eladósodását.
Az euró bevezetését a megkérdezettek egyharmada elkerülhetetlennek tartja, míg az emberek több mint a fele szerint nem történne semmi, ha Csehország nem lépne be az euróövezetbe.
Csehországban jelenleg nincs céldátum az euró bevezetésére. A cseh kormány hivatalos álláspontja szerint akkor vezetik be az eurót, amikor az az ország szempontjából kedvező lesz.
MTI