3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

271 szervezetből 76-nál már korábban is hajtottak végre csoportos létszámleépítést, míg a vizsgált szervezetek közel fele csak a törvényi minimumban gondolkodott a csoportos elbocsátás során – derült ki a DGS GLOBAL RESEARCH által készített Országos HR Benchmark Felméréséből, melyről a HR Mesterkurzus® létszámleépítéssel foglalkozó októberi rendezvényén esett szó.

Nem humánus és korántsem adakozó a hazai elbocsátási politika – legalábbis ezt mutatja az Országos HR Benchmark Felmérés, amelynek 200 kérdését 271 szervezet töltötte ki.

A HR Portal, a HR Mesterkurzus, valamint a Budapesti Gazdasági Főiskola Menedzsment és Emberi Erőforrás Intézetének szakmai támogatásával 2007. júliusa és októbere között végzett felmérés szerint az állami vállalatok 55,5 százaléka hajtott végre csoportos leépítést, miközben 80 százalékuk a törvényi minimumnál többet nyújtott az elbocsátásra kerülő alkalmazottaknak. Ez a gondoskodás a magyar tulajdonú cégeknél –ahol minden másodiknál történt tömeges létszámleépítés- csupán 38 százalékra volt jellemző. Sokat mutató arány, hogy ugyanezek a számok a 100 százalékban külföldi tulajdonú cégeknél 64 százalékos törvényi minimumon felüli feltételekről árulkodnak, ráadásul a felmérésben részt vett külföldi tulajdonosi körrel működő vállalatok csupán 18,4 százaléka realizált korábban csoportos létszámleépítést.

A létszám szerinti bontásban a legnagyobb csoportos létszám-leépítési arányt az 1000-5000 fős szervezeteknél mutatták ki, ahol 53 százalékuk végzett tömeges létszámleépítést, ugyanakkor a cégek több mint fele nyújtott a törvényi minimumnál többet az elbocsátásra kerülő dolgozó számára. A 100-500 fős vállalatok körében az egyharmados csoportos leépítési arány ellenére a szervezetek túlnyomó része, 71 százalékuk biztosított csupán minimum csomagot az elbocsátottak számára.

Az összesítő adatok szerint egyértelmű tendenciaként figyelhető meg, hogy sem a magyar-, sem pedig a külföldi vagy állami tulajdonú vállalatoknál nem meghatározó a kiegészítő, támogató jellegű juttatások mellett történő elbocsátás. A kutatást végző szakemberek megállapítása szerint „szinte csak eseti jellegű” azon cégek aránya, ahol tanácsadással, pszichológiai segítségnyújtással, vagy akár átképzésekkel segítenék az elbocsátott alkalmazottakat, miközben ennek megléte egyértelműen nagy segítséget jelenthetne a munka nélkül maradt emberek számára.

Bár abban egyezik a HR-szakma meglátása, hogy az elbocsátás nem csupán a dolgozók, hanem a vállalatok számára is komoly terheket róhat, arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy miért nem fejlődik erősebben, miért nem változik humánusabb irányba a vállalatok elbocsátási politikája. A felmérés záró gondolataiban a szakértők olyan háttérben álló problémákra hívták fel a hangsúlyt, mint a vállalatok hosszú távú költségvetési szempontokat figyelmen kívül hagyó túlnövekedése, vagy akár a hazai HR-szakma nem kellő mértékű fókuszálása az elbocsátási politika fejlődésének hiányosságaira.

Garai Katalin

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!