. A LEGO SERIOUS PLAY vezetési tanácsadók és egyetemi szakemberek által alkotott rendszer. Olyan elemző-értékelő metodika, amely sikeresen néz szembe a szervezetfejlesztés újszerű kihívásaival. Segítségével rövid idő alatt is, a valós munkafolyamatokat érintő, releváns eredményekhez jutunk. A módszertan legfontosabb jellemzői a következők:
- Mindenki tud legózni - Csak a kezünkre van szükség. A gyakorlott építőknek ebben a játékban nincs előnyük. A program során mindig van esély a szükséges technikák gyors elsajátítására.
- Minden esetben először építünk, majd jelentést adunk, végül megformálunk egy történetet - A módszertan hatékonyságát ez a dinamikus egymásutániság biztosítja. Ha csak beszélnénk, de nem építenénk, akkor az egész megközelítés elveszítené hatékonyságát. Ha csak építenénk, de nem beszélgetnénk, elveszne a jelentés.
- Mindenki aktív részese a program valamennyi szakaszának - Nincs kifogás. Az LSP facilitátorok nem érik be olyan válaszokkal, hogy "nem tudok mit építeni", vagy hogy "nincs az adott dologról véleményem". Bár őszintén: ezek a kifogások amúgy sem jellemzőek a LEGO programokon.
- Az alkotó szabadsága - A kockák vagy azok kombinációi nem hordoznak semmilyen előre kódolt jelentést. Az építő joga és felelősége meghatározni, hogy mit jelképez és miről is szól az adott modell.
- Nincs egyedül helyes út - A programon nincsenek tervrajzok. A cél nem mások elképzeléseinek megépítése, hanem a saját gondolatok és ötletek kifejezése.
- A modellre kérdezünk, nem az építőre - Tegyünk fel kérdéseket! Fontos, hogy biztosak legyünk egy-egy modell jelentésében. A kérdések azonban nem vonatkozhatnak az építő szándékára vagy motivációjára. Ez gyengítené az eredményes csoportmunkát megalapozó bizalmat. A kérdéseknek tehát a modellekre, illetve a modellek és történetek közti összefüggésekre kell vonatkozniuk.
- Ha nem tudod mit építs, kezdj el építeni! - Kutatások igazolták, hogy a kezek "céltalan" használata olyan ötleteket generál, melyeket önmagában a gondolkodás nem feltétlenül hoz elő. Ha beköszönt az "alkotói válság", el kell kezdeni építeni. Ez a kreativitás fordított iránya: az impulzusok a kezektől az agyak felé áramlanak.
A LEGO SERIOUS PLAY tudományos kutatásokra és kiterjedt szakmai tapasztalatokra épített vezetés- és szervezetfejlesztő gyakorlat. Hatékonysága a csoportdinamikai folyamatokat felgyorsító újszerű megközelítésében rejlik. Mindez persze felülír sok régi szabályt. Ezeket a programokat például már nem az önfeledt hangulat jellemzi. A jó kedélyű együttlét persze fontos itt is, de a munka nagyszerűségét inkább a dinamizmus és a rázós témákkal való őszinte, ám kötetlen szembenézés biztosítja.
Kapcsolódó anyagok
Komoly játék - kreatív verseny vezetőknek, értékes LEGO nyereményekért
A változásmenedzsment szakértője: IQ ConsultinG
Részletek a LEGO SERIOUS PLAY (LSP) vezetői programról
Az LSP program bevezetése Magyarországon
Az LSP nemzetközi honlapja