4p

Nem jelenik meg szerdán a Nemzeti Hírközlési Hatóság digitális televíziós frekvenciákra (multiplexek) kiírt pályázata. A parlament illetékes bizottsága ugyanis nem adott zöld utat az NHH által kidolgozott tendernek. Lapinformációk szerint nem szakmai kifogások, hanem politikai okok állnak a háttérben. Pedig év végére már nyertese is lett volna az első fordulóknak.

Átállás elnapolva (Mfor-montázs)

A műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvény szerint az Nemzeti Hírközlési Hatóságnak 2007. október 31-éig kellett volna kiírnia a pályázatokat az első modern televíziós adástovábbításra alkalmas frekvenciatartományokra (multiplexekre). A parlament ügyben illetékes eseti bizottsága eddig nem adta áldását a tervezetre, ezért a kiírás nem jelenik meg holnap - közölte az NHH szóvivője.

Az Index értesülései szerint nem arról van szó, hogy a pályázati kiírás nem felelne meg a jelenlegi szabályozásnak, sokkal inkább arról, hogy a politikusok szeretnék újraírni a szabályozás egyes részeit. A lap meg nem nevezett szakértőkre hivatkozva "végrehajthatatlannak" nevezi a törvényt. Arról egyelőre nincsenek információk, hogy a parlamenti bizottság tagjainak ilyen kifogásaik vannak a nyáron már egyszer elfogadott törvénnyel kapcsolatban.

Egy biztos: már a törvény megszületése is kisebbfajta csoda, hiszen elfogadása kétharmados többséget igényelt a parlamentben, így az ellenzék szavazataira is szükség volt. Ráadásul a politika számára mindig is érzékeny területen, médiaügyekben kellett döntést hoznia a képviselőknek, így számos kiszivárogtatásból lehetett tudni, hogy komoly háttéralkuk előzték meg a törvény elfogadását.

Az egyik ilyen alku volt, hogy a minden valószínűség szerint ingyen, vagy nagyon alacsony előfizetői díjért kínált "szociális tévéadás-csomagba" egy jobb- és egy baloldalinak mondott televízió is bekerült volna: egyik részről a HírTV, a másikról pedig az ATV. A nyár folyamán pedig a Hírszerző röppentette fel azt az értesülést, hogy a digitális átállás keretében megbolygatnák a médiatörvényt, mégpedig úgy, hogy összevonnák a közszolgálati csatornákat (Magyar Televízió, Duna Televízió, Magyar Rádió). A közös "céget" egy kormánypárti elnök, és egy ellenzéki alelnök vezetné.

Nemcsak a politika, de a gazdaság szereplői is próbáltak fogást találni a digitális átállás szabályrendszerén. A Figyelő információi szerint a Magyar Telekomnál azt nehezményezték, hogy a pályázati kiírás alapján a cég nem is indulhat a frekvenciákért folyó versenyben. A televíziós pályázaton ugyanis nem vehet részt olyan vállalkozás, amely előfizetőinek összesített száma a televíziós műsorterjesztési piacokon meghaladja a háromszázezret. Szakértők szerint ennek egy oka van: az NHH szeretné, ha valódi árverseny alakulna ki a tévéadás-szolgáltatók között. Márpedig ha a legnagyobbak viszik el a digitális földfelszíni sugárzást is, akkor esetleg arra is számítani lehet, hogy kábeltévés és műholdas piacaik életben tartása érdekében magasan tartanák a földfelszíni sugárzás árait. A legesélyesebb potenciális pályázónak egyébként sok elemző az Antenna Hungáriát tartja.

A komoly érdeklődést mutatja az is, hogy a frekvencipályázattal kapcsolatos közmeghallgatáson olyan cégek is részt vettek, amelyek - a már említett kiírás alapján - nem indulhatnának a versenyben. A tét ugyanis nem kicsi: a törvény alapján a pályázatok nyertesei 12 évre szóló, egyszer öt évvel meghosszabbítható üzemeltetési jogosultságot nyerhetnek majd el.

A tervek szerint a most "megfúrt" pályázaton öt televíziós és egy rádiós tartományt hirdetett volna meg az NHH. Az öt tévés frekvenciát egyben vihette volna el a nyertes. Ez a pályázható frekvenciák jelentős többsége lett volna, mert Magyarországon összesen nyolc tévés és három rádiós multiplexet lehet pályáztatni.

A magabiztos politikusi nyilatkozatok mindenesetre még arról szóltak nyáron, hogy akár már jövőre lehet digitális minőségű tévéadásokat nézni Magyarországon. A késlekedés most veszélybe sodorhatja ezeket a terveket. Információink szerint a parlamenti bizottság legközelebb november 9-én ül össze, akkor derülhet ki - legalább nagyvonalakban - hogy mennyiben módosulnak a nem kis tétre menő mérkőzés szabályai.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!