Az államtitkár - aki a beregi térség fideszes országgyűlési képviselője is egyben - elmondta: az előző kormány által indított Út a munkához programban százezer közfoglalkoztatottból ezer sem tudott az elsődleges munkaerőpiacon elhelyezkedni.
A januártól életbe lépő új közfoglalkoztatás kapcsán kifejtette: a több lábon álló rendszer legfontosabb elemei a vállalkozások lesznek, amelyek hátrányos helyzetű munkanélküli foglalkoztatása esetén a munkabér és a járulékok akár hetven százalékát is megkaphatják támogatásként.
Olyan rendszert kell kiépíteni, ami mögött valódi értékteremtő munka áll - hangsúlyozta Czomba Sándor. Közlése szerint olyan térségekben - így például Szabolcs-Szatmár-Bereg megye több részén -, ahol viszonylag kevés vállalkozás működik, a közmunka továbbra is meghatározó lesz. Megmaradnak az országos közmunkaprogramok, az önkormányzatoknál pedig négy, hat, illetve nyolc órás foglalkoztatási lehetőséget biztosítanak majd.
Azzal a 64 milliárd forinttal, amelyet a következő évben erre fordít a kormány, a mostani 100-110 ezer ember helyett közel 200 ezer léphet be a munka világába - mondta.
Czomba Sándor a tájékoztatón hangsúlyozta: ahol az önkormányzat képtelen munkát biztosítani az embereknek, tágítani fogják a mozgásteret, így a településeknek lehetőségük lesz kiszervezni kötelezően ellátandó feladataikat vállalkozásoknak és civil szervezeteknek.
A szakképzési rendszer átalakításáról szólva az államtitkár az MTI kérdésére elmondta: az iskolai elméleti oktatás mellett nagy hangsúlyt fognak helyezni a gyakorlati képzésre. Ezentúl nem öt-hat évig kell a szakmunkásképzésben részt vennie a tanulóknak, hanem három év is elegendő, ezt azonban meg kell tölteni tartalommal - közölte az államtitkár.
Az első évet "védett ernyő alatt", azaz az iskolai környezetben és tanműhelyben végzi a tanuló, másod-és harmadévben viszont már vállalkozásokon keresztül tanulják meg a szakmát. A bizonyítvány, amelyet végzéskor kap a tanuló, nemcsak elméletileg, hanem gyakorlatilag is munkaképessé tegye a tanulókat - foglalta össze Czomba Sándor.
MTI