6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A média világszerte megemlékezett David Bowie zenei pályafutásáról. A 69 évesen elhunyt zseniális művészről azonban kevesen tudják, hogy a pénzügyek területén sem volt elveszett.

David Bowie halála hétfőn a nemzetközi sajtóban az egyik legfontosabb hír volt, számtalan beszámoló jelent meg zeneszerzői, szövegírói, színészi tevékenysége kapcsán. A marketwatch.com beszámolója szerint ugyanakkor pénzügyi területen is köszönhetünk neki újítást.

1997-ben olyan megoldással rukkolt elő, amely a zenei világ és a Wall Street addig ismeretlen együttműködését hozta. Bowie és menedzsmentje ugyanis kötvények kibocsátása mellett döntött, amelynek fedezetéül a művész 1990 előtt megjelent 25 albumának a jövőbeni bevételei szolgáltak. A 10 éves futamidejű papírok akkor igen nagyvonalúnak számító 7,9 százalékos kuponnal rendelkeztek. Így utólag nehéz eldönteni, hogy a kötvénykibocsátás sikere mögött az énekes népszerűsége, a biztosnak tűnő fedezet, vagy a magasnak számító kamat állt, de tény, hogy 55 millió dollár értékben jegyeztek belőle. A pénzből így a beszámolók szerint egykori dalainak a jogait vásárolta vissza a korábbi menedzsmentjétől.

A jónak tűnő ötlet a gyakorlatban nem volt kockázatmentes, amelyet jelzett az is, hogy a Moody's 2004-ben csak a legalsó (junk) kategóriánál egy fokkal minősítette jobbra. Az akkori sajtóbeszámolók szerint a hitelminősítő szóvivője a gyenge osztályzatot azzal indokolta, hogy a dalok a vártnál kevesebb bevételt hoztak.

A hírességek közül David Bowie példája mindazonáltal többeket inspirált, és jónéhány celeb-kötvény jelent meg később a piacon, például James Brown és az Isley Brothers is bocsátott ki ilyen értékpapírokat.

Egy másik innovatív pénzügyi termék is fűződik a művész nevéhez, a dotcom láz idején a neve alatt egy online bank is működött. 2000-ben ugyanis létrehozták a USABancshares.com-mal együttműködve a BowieBanc névre keresztelt szolgáltatást. Az akkori üzlettársa Robert Goodale a Forbes magazinnak annak idején azt nyilatkozta, hogy tervbe vettek egy online tőzsdei kereskedési platform elindítását is, ám a Bowie’s Trading Desk végül nem jött létre. Sőt az internetes részvényárak összeomlása az online bankot is maga alá temette.

Művészi pályája

Az énekes-dalszerző és producer, aki több mint negyven évet átívelő karrierje során a glam rock, az art rock, a soul, a hard rock, a dance pop, a punk és az elektronikus zene világában is kipróbálta magát, január 10-én, vasárnap halt meg rákbetegségben, írta az MTI.

Bowie Blackstar című új albumának megjelenésével ünnepelte pénteken 69. születésnapját. A zenész 25. stúdióalbumán mindössze hét szám található, amelyek egytől-egyig elnyerték a kritikusok tetszését. Ugyancsak a múlt héten debütált az új album Lazarus című kislemezéhez készített videoklip is, amelyben Bowie egy kórházinak tűnő ágyban fekszik bekötözött szemmel.

A zenész, eredeti nevén David Jones számára a Holdra szállás előtt tisztelgő Space Oddity hozta meg a sikert, majd 1972-es The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars című albumával írta be magát a zenetörténetbe. Bowie a londoni mod szubkultúra és a japán kabuki, valamint a rock és a színház ötvözésével alkotta meg Ziggy Stardust nevű földönkívüli alteregóját.

Három évvel később a Young Americans albumról való Fame című kislemezével aratta első jelentős sikerét az Egyesült Államokban - a dal a toplista csúcsára tört -, majd egy évre rá piacra dobta Station to Station című korongját, amely harmadik helyre került az amerikai lemezeladási listán.

Legemlékezetesebb munkái közé tartozik a Let's Dance, a Heroes, a Changes, az Under Pressure, a China Girl, a Modern Love, a Rebel Rebel, az All the Young Dudes, a Panic in Detroit, a Fashion, a Life on Mars, a Suffragette City és egy 1977-es karácsonyi szám Bing Crosbyval.

A zenélés mellett Bowie színészként is kipróbálta magát: haldokló bolygójának megmentésén fáradozó űrlényt játszott Nicolas Roeg A Földre pottyant férfi (1976) című szürreális filmjében, és a kritikusokat is meggyőzte Az elefántember Broadway-előadásában nyújtott alakításával. Marlene Dietrich oldalán játszott az 1978-as Dzsigolóban (Dietrich csak az ő kedvéért vállalta élete utolsó filmszerepét), szerepelt a Boldog Karácsonyt, Mr. Lawrence! (1983) című második világháborús filmben és Poncius Pilátust formálta meg Martin Scorsese Krisztus utolsó megkísértése (1988) című alkotásában.

A Londonban született művész 1966-ban vette fel a Bowie művésznevet. Szaxofonon játszott és pantomimtársulatot alapított, majd leszerződött a Mercury Records-zal, amely 1969-ben kiadta a Man of Words, Man of Music című lemezét (Nagy-Britanniában David Bowie címmel jelent meg), rajta a Space Oddity című számmal.

A hetvenes évek közepétől megszállottja lett a dance/funk hangzásnak. 1977-ben adta ki Low című albumát, a Brian Enóval közösen felvett Berlin-trilógia első részét, amelyet a Heroes (1977) és a Lodger (1979) követett. Dolgozott a Queen együttessel, Mick Jaggerrel, Tina Turnerrel, a Pat Metheny Grouppal és másokkal. Megalapította a Tin Machine formációt, ám a banda nem aratott hatalmas sikert sem a kritikusok, sem a nagyközönség körében.

Az 1993-ban kiadott Black Tie White Noise című koronggal folytatta szólókarrierjét, két évre rá kiadta a Brian Enóval közös Outside című albumot és turnéra indult, amelyen a Nine Inch Nails volt az előzenekara.

Az évtizedek múlásával Bowie-ra rásütötték a kaméleon jelzőt, hangja, dallamvilága a legkülönfélébb stílusokban, hangszerelésekben is felismerhető volt. Közben arra is volt ideje, hogy barátját, Lou Reedet producerként segítse rocktörténelmet írni Transformer című lemezével, rajta a Walk On The Wild Side-dal. Hasonló szolgálatot tett Iggy Popnak is The Idiot című albumának produceri és társszerzői munkáival. 2006-ban Grammy-díjat kapott életművéért.

Bowie viszonylag csendben töltötte a 2004 és 2012 közötti időszakot, majd 2013-ban jelentkezett új albummal, amely a The Next Day címet kapta. Bowie összes addigi lemezét túlszárnyalva a korong második helyre került a Billboard 200-as amerikai albumeladási listán.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!