Négy éve a németek sokat profitáltak a foci vb rendezéséből, a 2002-es tornának otthont adó Japán és Dél-Korea viszont kis híján belerokkant a világbajnokság terheibe, hiszen az akkor felépített stadionok ma rendre veszteséget termelnek. A szakemberek szerint nincs egyértelmű recept, az egyes gazdaságokra eltérő hatással lehet a vb-rendezés.
Ázsia majdnem belerokkant
2002-ben közösen rendezett világbajnokságot Japán és Dél-Korea, a turisták áradata ellenére mégsem járt jól gazdaságilag a két távol-keleti ország. Utólag kijelenthető, hogy a vb-rendezés csak teher volt a helyi önkormányzatok számára, ugyanis a nyolc éve felépített stadionok fenntartása többe kerül, mint amennyi bevételt hoznak.
Egészen pontosan a tíz világbajnoki stadion közül nyolc veszteséges, évente 2-6 millió dolláros deficitet termelnek, amit a két ország adófizetőinek kell kicsengetni. "Stratégia nélkül nincs siker" - mondta ezzel kapcsolatban Ichiro Hirose, a japán szervezőbizottság egyik tagja. Szerinte a fő probléma az volt, hogy az önkormányzatoknak nem volt kialakult stratégiájuk arra nézve, hogyan hasznosítsák a vb után üresen maradó létesítményeket.
A másik véglet Németország: 2006-ban a világbajnokság 2,6 milliárd dolláros bevételt hozott, azonban a német gazdaság növekedése nem tört meg a világesemény után sem. A szakemberek szerint ennek oka, hogy a német gazdaság jóval nagyobb, a világbajnokság alig volt rá hatással, tehát nem az eseménynek volt köszönhető az erőteljes növekedés.
A franciák ünneplés közben költöttek is
Franciaország 1998-ban rendezett foci vb-t, ami akkor egyértelműen pozitív hatással volt a francia gazdaságra. A korábbi stagnálásból sikerült kirángatni az országot, és a vb után növekedésnek indult a GDP. Ebben azonban a vb-rendezés mellett más is közrejátszott: 12 éve a házigazda francia válogatott nyerte a tornát.
"A világbajnokság hozzájárult a fogyasztói bizalom emelkedéséhez, egyfajta eufóriát váltott ki az egész országban, ami kedvező hatással volt a kiskereskedelmi forgalomra" - mondta a CNN kérdésére Alexander Law, a Xerfi elemzőcég szakembere. Ugyanakkor szerinte nem a világbajnokság volt a legfontosabb tényező a francia gazdaság kilábalása mögött.
1994-ben az Egyesült Államok látta vendégül a világ legjobb focistáit, akkor az egyhónapos rendezvény 60 millió dollárnyi pluszbevételt hozott az országnak. Akkor a világbajnokságon már létező stadionokat használtak, így nem maradtak kihasználatlan létesítmények a rendezvény után.
Ugyanakkor az amerikai vb igazi eredménye az, hogy 1994-ben sikerült a hagyományos, európai focit elfogadtatni a tengerentúli közönséggel. "Nem az volt a cél, hogy pénzt csináljunk, hanem hogy fejlesszük a sportot" - mondta az amerikai szervezőbizottság egykori tagja.
A várakozások szerint a dél-afrikai gazdaságra 12 milliárd dolláros hatással lesz összesen a jelenleg is zajló világbajnokság. Az áprilisban készült tanulmány szerint mintegy 373 ezer látogató érkezik az országba az egy hónap alatt. Ez a szám elmarad a korábban várt félmillió turistától, azonban a szakemberek szerint egy-egy utazó többet költ majd és tovább marad, mint amire eredetileg számítottak. A tanulmány szerint minden egyes turista átlagban 3900 dollárt költ majd el Dél-Afrikában.
A rendezés költségei viszont az eredetileg tervezet 2,2 milliárd dollárról 3,9 milliárdra emelkedtek, emellett pedig a rendező városoknak és a tartományoknak további 1,1 milliárd dollárnyi pluszköltséget kell előteremteniük.
Menedzsment Fórum