5p

A foci vb negyeddöntőiben – nem kis meglepetésre – csupán a legkisebb dél-amerikai ország, Uruguay maradt talpon, ami hatalmas csalódás a két nagy favoritnak, Brazíliának, és Argentínának. A sportban ért csalódást némileg ellensúlyozhatja, hogy a régió államainak gazdasága a korábbi akut válságok ellenére kezd egyenesbe kerülni.

A Mondial nyolc negyeddöntős csapatából négy latin-amerikai, de ez a térség nemcsak a labdarúgásban ér el sikereket, hanem újabban a gazdaságban is. A sikerek híre bejárja a világot, és bár különböző területekről van szó, van közös vonás is: a labdarúgásban forgandó a szerencse, és a korábban jobbára lekezelt térség friss gazdasági eredményeit is sokféle kihívás fenyegeti.

Ám a The New York Times mégis joggal indíthatta azzal a térségről szóló elemzését, hogy miközben az Egyesült Államok és Európa a hatalmas hiányokkal és az ingatag talpra állást fenyegető veszélyekkel viaskodik, Latin-Amerika meglepetést kínál. Ez a térség, amelyet a múltban adósságcsődök, valuta leértékelések sújtottak és a gazdag országok mentőakcióira szorult rá, idén olyan robusztus gazdasági növekedést produkál, amelyet megirigyelhetnek északi partnerei.

A növekedést és a térségbe irányuló befektetéseket elősegítette az olyan nyersanyagok iránti erős ázsiai kereslet, mint a vasérc, a réz és az arany, valamint az a tény, hogy több latin-amerikai ország gazdaságpolitikája meghozta a hiány csökkenését és az alacsony inflációt.



A fejlődés üteme egyes országokban magát a kormányt is meglepte. Brazília, a térség felemelkedő hatalma a 2009-es visszaesés után az idei év első negyedében 9 százalékos növekedést produkált. Az ország központi bankja szerdán azt közölte, hogy a 2010 évi teljes növekedés akár 7,3 százalékot is elérhet - ez 24 évre visszamenően a legjobb eredmény lenne. Az erőteljes brazil növekedés Argentína exportját is ösztönzi, a másik nagy dél-amerikai állam szolid növekedését a nyersanyagok iránti növekvő kereslet is táplálja.

Mexikó gazdasága tavaly erősen visszaesett, de idén az első negyedévben 4,3 százalékkal bővült és az egész évre vonatkozólag 5 százalékot is elérhet a gyarapodás a mexikói kormány előrejelzése szerint. A térség kisebb államai is gyorsan fejlődnek. Peruban, amelyet hiperinfláció és a maoista gerillák elleni két évtizedes, 70 ezer halottat követelő brutális polgárháború sújtott, áprilisban a GDP 9,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit.




Igaz, Venezuelában az áramszolgáltatási zavarok és a kisajátítástól való félelem miatt a GDP 5,8 százalékkal csökkent az első negyedévben, Ecuador is visszaesett, de ez a két ország inkább kivételnek tűnik. Még az ideológiailag Venezuelával szövetséges kisebb államok is pragmatikus politikát folytatnak és sikeresek. Miközben Európa attól tart, hogy megfertőzi a görög hitelválság, a Standard and Poor's hitelminősítő májusban felértékelte Bolíviát, tekintettel a közszféra szilárd helyzetére.

Latin-Amerika növekedése tükrözi a mélyülő kapcsolatot Ázsiával, ahol Kína és más országok is erőteljesen fejlődnek. Kína az Egyesült Államokat megelőzve Brazília első számú külkereskedelmi partnerévé vált, és a második legfontosabb partnere egyfelől Venezuelának, másfelől Kolumbiának, noha az utóbbi az Egyesült Államok fő szövetségesének számít a térségben.

Latin-Amerika hullámzó gazdaságtörténetének szakértői közül egyesek attól tartanak, az erőteljes fellendülés túl szép ahhoz, hogy tartós legyen, és figyelmeztetnek az egyes országok ingatag politikai helyzetére, a nyersanyagexporttól való túlzott függőségre és a Kínával hirtelen megnőtt kereskedelem kockázataira. A nyersanyagárakat felhajtották a kínai igények, amelyek abból is adódnak, hogy Kína tartalékokat kíván képezni. Közben azonban Kínában is viták folynak ennek a politikának a fenntarthatóságáról, és a latin-amerikai politikacsinálók nem is látják, milyen sebezhetővé válnak emiatt - idézte a NYT Michael Pettisnek, a pekingi egyetem egyik szakértőjének véleményét.

Más közgazdászok, köztük Nicolas Eyzaguirre, a Nemzetközi Valutaalapnak a nyugati féltekével foglalkozó igazgatója arra figyelmeztettek, hogy az alacsony nemzetközi kamatlábak, amelyek fontos szerepet játszottak Latin-Amerika előretörésében, nem maradnak fenn örökké. Valamennyien üdvözlik viszont a növekedésbarát kormányzati politikákat.

Így például Chile a rézexport jövedelméből félretett a nyersanyagárak növekedésekor, és ez tavaly lehetővé tette számára egy gazdasági ösztönzési program beindítását, illetve a talpra állást a februári földrengés után. Chile gazdasága áprilisban 8,2 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, amire 1996 óta nem volt példa. Eyzaguirre szerint több más térségbeli ország hasonló gazdaságpolitikát folytat.

A gazdasági eredmények más szférákba is átsugároznak. Brazília például megfizette tartozását az IMF-nek és növelni akarja beleszólását, szavazóerejét az intézményen belül. Miközben Brazília kínai ütemben fejlődik, Lula elnök ambiciózus befolyási terveket táplál, például egy olyan állami tévével, amely afrikai országokba sugároz műsort, vagy a brazil diplomáciai képviseletek számának növelésével a világ különböző részein. Az elkövetkező években Peru is hasonló vagy még a brazil tempónál is gyorsabb fejlődésre számíthat, elsősorban a külföldi cégek bányaipari beruházásainak eredményeként - ez azonban gondokat okozhat a jövőben, ha a nyersanyagárak csökkennek majd.

Az OECD Latin-Amerikára vonatkozó részletes elemzésében a 2009 évi 2,3 százalékos GDP-csökkenés után az idei évre 4,5 százalékos bővülést, 2011-12-re pedig évi átlagban 4,2 százalékos növekedést jósol.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!