3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Majdnem a felével, 45 százalékkal drágult a Déli Áramlathoz az orosz gázt eljuttató Déli Folyosó vezetékrendszer építési költsége - közölte értesülését a Vedomosztyi című orosz napilap online változata kedden.

A befolyásos orosz üzleti-politikai napilap cikke szerint ezzel a Déli Áramlat beruházási költsége is megnőtt. Korábban 16 milliárd dollárra (mintegy 3500 milliárd forintra) becsülték, de a lap úgy tudja, hogy 22,5 milliárd dollárba (csaknem 5 ezer milliárd forintba) fog kerülni. A Déli Folyosó megnövekedett költségét most ugyancsak 22,5 milliárd dollárra teszik. A Vedomosztyi a Gazprom orosz állami gázóriás honlapján közölt adatokból vonta le a következtetést.

A Déli Folyosó gázvezetékrendszer - mint neve is jelzi - Oroszország déli területén, 2500 kilométer hosszan fut majd, és két szakaszból, valamint 10 kompresszorállomásból fog állni. A Fekete-tenger partjánál lévő Anapa városához közel alakítják ki a Russzkaja nevű kompresszorállomást, amelyen a múlt pénteken állították be az első nagyteljesítményű aggregátort.

A neftegaz.ru orosz energetikai portál a napokban még arról írt, hogy a Déli Áramlat költségét 16 milliárd dollárra becsülik, amelyből 10 milliárdot a vezeték Fekete-tenger alatti szakaszára költenek.

Valerij Nyesztyerov, az orosz Szberbank (Sberbank) elemzője szerint a Gazprom a Déli Áramlat európai szakaszára vonatkozó EU-s jogi szabályozás jelentette kockázatok ellenére elszántan folytatja a beruházást, emelve a költségeit.

A Vedomosztyi azt is megjegyezte, hogy ha a Gazpromnak sikerül megállapodnia Kínával, akkor a Szila Szibiri (Szibéria Ereje) elnevezésű gázvezeték építésére is költenie kell az orosz állami cégnek, amelyet 2018-ban terveznek elindítani. Annak a költségét 22,4 milliárd dollárra (4,9 milliárd forintra) becsülik jelenleg.

Mihail Korcsemkin, az East European Gas Analyis igazgatója úgy véli, hogy a Gazprom mindenen spórolni fog a Déli Áramlat érdekében, de attól kezdve, hogy beindítják rajta a szállítást, az orosz vállalatnak fel kell majd emelnie az exportárakat 15 százalékkal, vagy engedményt kell követelnie a beviteli vámból, ellenkező esetben a gázvezeték veszteséges lesz számára.

A Déli Áramlaton, amely Ukrajna elkerülésével Magyarországon keresztül és Magyarországra is eljuttatja majd az orosz gázt, 2015 végétől, 2016 elejétől tervezik beindítani az első szállításokat. A gázvezeték teljes teljesítményét 2018-ra éri el, akkor már évi 63 milliárd köbméter földgázt szállít majd.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!