A felsőoktatási intézményekből kikerülő fiataloknak azonban a jövőben szembesülniük kell azzal, hogy a sok diplomást egyre nehezebben tudja felszívni a munkaerőpiac. Ráadásul a kínálat nem feltétlenül alkalmazkodik a kereslethez, hiszen évek óta változatlanul azok a szakok a legnépszerűbbek, amelyek elvégzése után ma már egyáltalán nem garantált a zökkenőmentes elhelyezkedés.
Tavaly például csaknem 70 ezren jelentkeztek valamilyen gazdasági ismereteket nyújtó felsőfokú intézménybe, holott ennyi közgazdászt (menedzsert) képtelen felszívni a munkaerőpiac. Széni Zoltán, az Ernst & Young humánpolitikai vezetője szerint a cégeknek jó, hiszen egyre több alkalmas jelölt közül választhatnak. A könyvvizsgáló és üzleti tanácsadó cég évente átlagosan 25-30 friss diplomást vesz fel a 300-400 jelentkezőből. Fontos, hogy a jelölt melyik egyetemen végzett, mennyire tudatosan választott pályát, és mennyire ambiciózus.
A papíron szerzett tudásnál többre értékelik a megfelelő gondolkodásmódot és az üzleti életben való tájékozottságot. Így a humánpolitikai vezető szerint nehéz helyzetben vannak azok a jelöltek, akik csupán végigülték az egyetemi éveket, de nem tudnak kommentálni egy gazdasági eseményt, és kiderül, hogy egyáltalán nem olvasnak újságot. A tudatosan szakmát választó közgazdászok számára azonban széles a lehetőségek tárháza, és az egzisztenciájuk is biztosított, hiszen átlagosan havi bruttó 180-200 ezer forintos kezdő fizetésre számíthatnak.
Diplomák a mérlegen
Megfordult a kocka: a felsőoktatási intézményekből garmadával kikerülő diplomásoknak egyre inkább meg kell küzdeniük egy-egy jól fizető állásért.