5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hosszú ideje húzódó ügyben hozott döntést a kormány: a keddi Magyar Közlönyben megjelent miniszteri rendelet alapján egy negyedik mobilszolgáltató is beléphet a magyar piacra, feltéve, ha érkezik megfelelő ajánlat a szabad frekvenciatartományra. Mfor.hu-háttér.

"A közérdek egyfelől az, hogy az eddig szabad frekvenciák arányos értékesítésével a kormányzat ösztönözze a beruházásokat, másfelől az, hogy a mobilpiacon minél nagyobb verseny alakuljon ki" - olvasható a kormány honlapján a frekvenciákról szóló döntés kapcsán. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) miniszteri rendeletben szabályozta az eddig szabadon álló frekvenciák felhasználását, a kormány várakozásai szerint 2011 második felében kiírhatják a tendereket is a kérdéses frekvenciatartományokra.

Jöhet a negyedik szereplő

"A kormányrendelet lehetővé teszi, hogy a 900 MHz-hez tartozó frekvenciatartományok értékesítése során a jelenleg szabad 10,8 MHz-nyi frekvenciablokkból 5 MHz-re olyan szolgáltató licitálhasson, amely eddig nem volt jelen a hazai mobilpiacon. Ha erre az összefüggő frekvenciablokkra nem érkezik az állam számára elfogadható ajánlat, akkor az teljes egészében feloszthatóvá válik a három jelenlegi szolgáltató között" - olvasható a kormány közleményében.

Első ránézésre a 900 MHz-es frekvencia nem feltétlenül lehet vonzó, hiszen jelenleg a három nagy szolgáltató ennél magasabb 1800, illetve 2100 MHz-en szolgáltat. Ugyanakkor a kormány döntésének értelmében a jövőben a 900 MHz-es sávon is alkalmazhatók lesznek a legmodernebb technológiák, az UMTS, az LTE és a WiMAX mobiladat-átviteli szabványok. Így pedig az alacsonyabb tartományban is nyújthat versenyképes szolgáltatást egy negyedik szereplő. Ezt a lépést egyébként uniós jogharmonizáció miatt is meg kellett lépnie hazánknak.

A frekvenciatenderek kiírása egyébként hónapok óta húzódik: már tavaly szeptemberben úgy nyilatkozott az mfor.hu kérdésére Mátrai Gábor, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökhelyettese, hogy az év végéig kiírásra kerülhetnek a pályázatok. Ahhoz képest tehát már több mint féléves csúszásban van a hatóság, azonban eddig nekik meg volt kötve a kezük, mivel meg kellett várni a kormány döntését a frekvenciák hasznosításáról.

A verseny élénkülését várja

A kormány elsősorban a verseny élénkülését várja egy esetleges negyedik mobilszolgáltató megjelenésétől. "Az értékesíteni kívánt frekvenciák és a frekvenciadíj-szabályozás összességében minőségi ugrást jelent nem csupán a szolgáltatók, hanem a fogyasztók szempontjából is. A kormány döntése a fogyasztók számára azért is kedvező, mert a verseny fokozódása az árak mérséklődését eredményezi, a tartalomszolgáltatás minőségének javulása, a területi lefedettség növekedése és új technológiák, szolgáltatások megjelenése mellett" - olvasható az NFM közleményében.

Azt egyelőre nem tudni, ki lehet az esetleges negyedik szolgáltató, a szabad frekvenciasávokat a tervek szerint árverésen értékesítik, ugyanis a kormány szerint "ez a mód biztosítja a leginkább a frekvenciavagyon hatékony és a közösség szempontjából előnyös hasznosítását". Itt nemzetközi példákra hivatkoznak.

Az NMHH elődje, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) egyébként már 2008 őszén megpróbálkozott egyszer a szabad frekvenciák értékesítésével, akkor egyrészt a 450 megahertzes sáv, másrészt pedig a 900-1800-2100 megahertzes szabad kapacitások 15 éves koncessziós jogát értékesítették volna a tervek szerint. A 2009 tavaszán eredménytelennek minősített pályázaton négy cég a Digi Kft., a DreamCom Távközlési Kft., a Mobinet Távközlési Projekt Kft. és az Invitel Távközlési Zrt. vett részt. Közülük az első három adott be fellebbezést az elsőfokú végzés ellen. Végül a Fővárosi Bíróság másodfokon is a hatóságnak adott igazat, jogszerűnek minősítette a tender eredménytelen lezárását.

Az Invitelnél tavaly ősszel érdeklődésünkre azt közölték, hogy a kiírás ismeretében döntik majd el, ismét megméretik-e magukat. A jelenlegi három szolgáltató közül a T-Mobile hónapok óta azért kardoskodott, hogy osszák fel a szabad kapacitásokat közte, a Telenor és a Vodafone között. Azóta viszont belépett egy új szereplő, aki nem titkoltan mobilszolgáltatóvá szeretne válni: "Mi egyértelműen mobil hangszolgáltatásban gondolkodunk, mivel jelenleg ez az egy elem hiányzik ahhoz, hogy teljes legyen a portfóliónk. Célunk, hogy minél előbb akár virtuális szolgáltatóként, akár önálló frekvencián elindítsuk a szolgáltatásunkat" - mondta az mfor.hu kérdésére Takács Krisztián, a BTel ügyvezetője néhány hete. Azaz egyáltalán nem lenne meglepő, ha ők lennének az egyik pályázó, mellettük kérdés, hogy a 2008-ban indult cégek továbbra is komolyan gondolják-e, és a jelenlegi feltételek mellett is indulnának-e a tenderen.

Természetesen a kedden megjelent kormányrendelettel kapcsolatban szerettük volna megkérdezni az NMHH-t is, hogy mikor kerülhet kiírásra a pályázat. A hatóság szerdára ígért választ, azonban a cikk megjelenéséig nem sikerült beszélnünk az illetékessel.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!