3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Budapesti Értéktőzsde két gyógyszeripari blue chipje 2007 első negyedévében kiváló példáját mutatta annak, hogy a közép- és kelet-európai térség politikai és szabályozási kockázata a mai napig lényegesen nagyobb, mint Nyugat-Európa hagyományos piacgazdaságaié. A Richter Gedeon és az Egis idei első negyedéve nem arról szólt, hogy - versenyképességüket bizonyítva - melyikük ér el nagyobb bevétel- és profitnövekedést, hanem csak arról adhatott képet, hogy melyikük bírja az itthon és Oroszországban kapott kormányzati pofonokat. Az mfor.hu által felkért szakértő a múlt héten nyilvánosságra hozott negyedéves jelentésük alapján vizsgálta a két gyógyszeripari céget.

Kilátások. Euróra áll át a Richter Oroszországban.

További pofont jelentett az Egisnek, hogy a leányvállalatok a korábbi évek tapasztalataival ellentétben nem javították, hanem lehúzták az eredményt: a konszolidáció előtti eredmény 46 százalékos zuhanása nagyjából megfelelt a piaci várakozásoknak, a leányvállalatok viszont további mintegy 340 millió forinttal rontották az összképet, ahelyett, hogy - a piaci várakozásoknak megfelelően - javították volna azt.

Milliárdos károk

A cégek által alig befolyásolható új közterhek (a gyógyszertámogatási kassza megemelt befizetése és az új, orvoslátogatók után fizetendő regisztrációs díj) a magyar piactól erősebben függő Egist arányosan jobban sújtják, miközben a Richter sikeresebb volt az értékesítés és a kutatás-fejlesztés költségeinek visszafogásában is. A nagyobbik gyógyszercég saját becslései szerint 2007-ben az extra állami terhek három-négy milliárd forinttal rontják eredményüket, miközben a fele akkora Egis kiadásai is megközelítik a hárommilliárd forintot.

hirdetés

Szintén a Richtert segíti az, hogy a jövőben euró alapú árazásra fog átállni Oroszországban, ami a dollárnak való kockázati kitettséget felezi: eddig bevételeinek mintegy fele, ezután csak körülbelül egynegyede fog függni a dollár árfolyamváltozásaitól. Ez ugyan fixálja a mai, viszonylag alacsony árszintet, de elhárít egy nagyon komoly kockázatot a cég működéséből. Eközben az Egis azt a meglepő bejelentést tette, hogy jelenleg egyáltalán nem fedezi deviza-pozícióit.

Mindezek a tényezők összességében oda vezetnek, hogy az Egisnek a Richterhez viszonyított, az elmúlt tíz év folyamán kisebb kilengésektől eltekintve mindvégig fennálló és ma is meglevő árazási diszkontja a közeljövőben aligha fog eltűnni. Mindez pedig egy olyan időszakban igaz, melyben az állami terhek és a számukra negatívan mozgó árfolyamok által sújtott gyógyszercégektől általában sem várhatjuk, hogy újra ők legyenek a közeljövő legjobban teljesítő tőzsdei cégei.

Scheidler Tamás

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!