Mivel hazánkban 10 éve nem volt sikeres frekvenciapályázat, a hatóság munkatársai minden erejükkel azon lesznek, hogy ezúttal eredményes lezárásról adhassanak számot. A kiosztásra kerülő 10,8 MHz-nyi frekvenciahasználati jogosultság meghirdetésétől a szolgáltatók közötti verseny élénkülését várják elsősorban - árulta el Aranyosné dr.Börcs Janka, főigazgató.
Egy jelölt máris vanEzen a frekvenciasávon gazdaságosan kiépíthető egy országos hálózat és alkalmas lehet a negyedik generációs mobiltechnológia országos szintű telepítésére is. Ez a három jelenlegi szolgáltató által használt frekvencia felét teszi ki - árulta el Kolláth Gábor főigazgató-helyettes. A frekvencia elnyerésével a meglévő szolgáltatók hálózatfejlesztésre kényszerülnek majd, ami a mobilpiac dinamikus növekedését is erősítheti, mivel újabb szolgáltatások jelenhetnek meg, amelyekre a hatóság felmérései szerint mindenképpen lesz fizetőképes kereslet a lakosság körében.
Tőkeerős, pénzügyileg stabil, átlátható tulajdonosi szerkezettel rendelkező új szolgáltató lehet az optimális pályázó a hatóság szemében, sőt ezt tekintik az egyik célnak is a piac erősítése mellett. Amennyiben negyedik szolgáltató nem lép be, a meglévők számára nyílik meg a lehetőség a pályázásra. Aranyosné dr. Börcs Janka azonban elárulta, hogy az árverés meghirdetése óta egy érdeklődő már megvásárolta a pályázati csomagot.
A dinamikus fejlődés és a fogyasztók az elsődleges szempontAz igazi sikerkritérium az, hogy a fogyasztók érdekében kerüljön felhasználásra a frekvenciasáv, hiszen a hatóság munkatársai úgy vélik, mindenképpen lesz vásárlóerő az új szolgáltatásokat érintően. "A kutatásaink azt igazolják, hogy dinamikus fejlődés figyelhető meg az ágazatban, aminek korlátait jelentették az eddigi frekvenciasávok" - árulta el Ilyés Márton, a Módszertani és Piacelemzési Főosztály vezetője. Azért sem egyben adják el a frekvenciát, mert nem az árbevétel volt az elsődleges szempontjuk, sokkal inkább a fogyasztók érdekeinek szem előtt tartása a cél.
A kiírás a piaci erejüknek és elképzeléseiknek megfelelően teremt lehetőséget a szolgáltatóknak, így alakítva ki köztük egy versenyhelyzetet. Ha egy szolgáltató 7,8 MHz frekvenciát tud szerezni, egyenlőtlenné válhat a piac, asszimmetriát okozhat, és jelentős befolyást szerezhet az a cég - ismerte el Aranyosné dr.Börcs Janka. Azt, hogy különféle korlátozók bevezetése miatt ne egyenlő esélyekkel indulhassanak a szolgáltatók, nem akartuk megtenni - tette még hozzá Kolláth Gábor. Európában ráadásul már alig van szimmetrikus frekvenciaelosztás, így nem kell a piac felborulásától tartanunk itthon sem.
Az új szereplők előnybenÖsszesen 7 blokk 15 évre szóló használati jogáért lehet licitálni egy kombinatorikus árverés keretén belül - részletezte Ilyés Márton. Ez annyit tesz, hogy a jelentkező különböző frekvenciacsomagokra egy időben egyszerre adhat be pályázatot.
Elsőnek a legértékesebb blokk nyertesét választják ki, és először az új szereplők ajánlatait vizsgálják meg. Ha nincs megfelelő ajánlat, akkor a jelenlevő szereplők adatait hasonlítják össze - árulta el Ilyés Márton.
Fontos elem, hogy meghatároztak egy spektrummaximumot. Ez azt jelenti, hogy 900 Mhz-nél nagyobbat egy szereplő nem nyerhet el. Az A blokk esetében a kikiáltási ár 4 milliárd forint, a B és C blokkok esetében 700 millió forint.
A jelentkezési határidő október 20., szeptember 27-én az árverési csomagot igénylők számára tart a hatóság egy szakmai konzultációt. A pályázatok elbírálására az NMHH 21 napot hagyott magának. A feszes ütemterv oka, hogy a hatóság gyorsan szeretné befejezni az árverést. A projekt legvégső dátuma december 21, ekkor kerül lezárásra ugyanis az árverés.
Az árveréssel párhuzamosan 26 gigahertz értékesítésének megindítását is meg szeretnénk valósítani, mely egyelőre csak munkaterv szintjén van még meg - árulta el a főosztályvezető.
Székely Saroltamfor.hu