Végjátékához közeledik a labdarúgó-világbajnokság Dél-Afrikában: ma este fél 9-től Uruguay és Hollandia csap össze egymással a döntőbe jutásért - a győztes a holnapi német-spanyol elődöntő nyertesével mérkőzik vasárnap a bajnoki címért.
Nagy pénzt hozna az uruk sikere
Az első elődöntő esélyesének általában az eddig minden mérkőzését megnyerő, a negyeddöntőben Brazíliát felülmúló Hollandiát tartják. A fogadóirodáknál például kasszát lehet robbantani az uruk győzelmével: sikerüket 5,6-5,75-ös odds-szal adják, míg a hollandok diadalával mindössze 1,6-1,7-szeres pénzt lehet nyerni.
Nem sok esélyt adnak az eddig veretlen és jó formát mutató dél-amerikaiaknak az mfor.hu tippversenyének résztvevői sem. "Az uruknak óriási fegyvertény, hogy eljutottak idáig, és biztos, hogy a végsőkig, azaz ebben az értelemben a 11-es rúgásokig küzdeni fognak. A holland csapat azonban olyan szervezett és olyan bombaformában van, hogy ha nehezen is, de már a rendes játékidőben feltöri a dél-amerikai védelmi reteszt” - jósolja Gerőcs Vendel.
Mindenki a hollandokra fogad
Az Ikea pr-főnöke szerint a narancsosok 1:0 arányban múlják majd felül az égszínkék mezben játszó tizenegyet. Mindez azt jelentené, hogy a hollandok - két elbukott döntő, 1974 és 1978 után - harmadszor játszhatnának a vb címért. Ráadásul sikerükkel már biztosan megszakadna az a hagyomány, miszerint Európán kívüli csapat csak Európában rendezett vb-n képes elhódítani a trófeát. (A döntő másik résztvevője ugyanis biztosan európai csapat lesz - a szerk.)
A többi főnök még ennél is magabiztosabb sikert vár Robbenéktől. "Uruguay hosszabbításos meccs után, várhatóan két kulcsembere nélkül (a Ghána elleni negyeddöntőn produkált emlékezetes védése miatt kiállított Luis Suárez eltiltását tölti, a sérüléssel küszködő Diego Lugano szereplése pedig kétséges - a szerk.) egyedül a tisztes helytállásban reménykedhet. A hollandoktól magabiztos játékot és kétgólos győzelmet várok” - mondta Kósa István, az IBM marketing és kommunikációs igazgatója.
Hasonló arányú holland sikerre fogad Jean-Francois Fenech, az Antenna Hungária vezérigazgatója és Balogh Levente, a Szentkirályi főnöke is - azaz előállt az a ritka helyzet, amikor az összes vezető ugyanazon csapat továbbjutását várja.
Dávid és Góliát küzdelme
Szintén nagy fölényben vannak a szélmalmosok, ha a lakosságszámot, az igazolt játékosok számát vagy a gazdasági mutatókat vesszük szemügyre. Hollandiában csaknem 17 millióan élnek - Uruguayban 3,5 millióan, a tulipánok hazájában 1,1 millió igazolt játékos jelenti a foci hátországát - a dél-amerikai országban 26-szor kisebb a kínálat: 42 ezer focistából kell kinevelni egy ütőképes válogatottat.
Ami a gazdasági mutatókat illeti, a holland GDP tavaly 655 milliárd dollárt, az egy főre jutó GDP pedig 39 200 dollárt tett ki - Uruguaynak be kellett érnie 44,5 milliárd, illetve 12 700 dollárral. A különbség 15-szörös, illetve3-szoros, és hasonló mértékű differenciákra bukkannánk, ha a ha négy közé jutott másik két országot, Spanyolországot és Németországot mérnénk össze a második legkisebb dél-amerikai állammal.
Harc a nagy pénzek birodalma ellen
A hatalmas különbségek más jegyzetíróknak is a szemet szúrtak: "Üdvözlünk benneteket, kedves uruguayiak, az öreg Európában - az aranyat érő kincs elhódítására tett kísérletetek azonban meglehetősen kilátástalannak tűnik a futballhatalmak, a nagy ligák és nagy pénzek birodalma ellen” - írja "Európa nagy hármasa" című kommentárjában Roland Zorn, a német Frankfurter Allgemeine Zeitung munkatársa. (Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy a dél-amerikai válogatott játékosainak többsége is ezen birodalmak klubcsapataiban kergeti a labdát - a szerk.)
Ezek után miben bízhatnak az uruk? Elsősorban saját tehetségükben, küzdőszellemükben és abban a 3,5 millió uruguayiban, akik számára a celeste szereplése pirosbetűs ünnep és nemzeti ügy - és akikben a mostani sikerek olyan eufóriát váltottak ki, amilyenre talán 1950-ben volt utoljára példa. Akkor az uruguayi tizenegy 1930 után másodszor, az otthon játszó brazilokat legyőzve hódította el a vb-trófeát - mostani végső győzelmük vetekedne az akkori bravúrral.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum