A globális eladások értéke négy százalékkal emelkedett 4,9 milliárd dollára, ami az Egyesült Királyság étel és italexportjának egynegyede - írja a BBC News. Az összes vezető piacon növekedést tapasztaltak Európában, Amerikában és Ázsiában, különösen nagy volt a kereslet Venezuelában, Kínában és Dél-Afrikában.
Az iparág végre magához tért az elmúlt években, miután az ázsiai pénzügyi válság miatt visszaestek az eladások az 1990-es évek végén. A Diageo, a világ vezető skótwhisky-gyártója nemrég jelentette be, hogy százmillió fontot kíván beruházni skóciai szeszfőzdéinek korszerűsítésébe.
A legfrissebb eladási adatokat a Scotch Whisky Association ipartestület hozta nyilvánosságra. Az értékesítés hat százalékkal növekedett tavaly, minden eddiginél
többet, 1,051 milliárd üveget adtak el. 2001-ben 1,013 milliárd üveg skót whiskyt értékesítettek.
Még mindig az USA-ban fogy legjobban a skót whisky, hét százalékkal emelkedett az eladások értéke 400 millió fontra (145 milliárd forintra). Venezuelában volt a legerősebb növekedés a múlt évben, mivel az értékesítés 45 százalékkal 106,7 millió fontra (39 milliárd forintra) bővült. Reményt keltő növekedés volt Kínában, ahol folyamatosan nőtt a kereslet a whiskyre az elmúlt öt évben. Kína a tíz legnagyobb között van a skót whisky piacán.
Iparági szakértők szerint a kilátásaik sokkal jobbak, mint az elmúlt években bármikor.