A bizalmi indexek 2006. évi értéke és tendenciája a kiigazító intézkedések hatására viszonylag magas szintről fokozatosan csökkent, a múlt évi mélypontot követően a nagyvállalatok bizalma javult. A havi hullámzások a nemzetközi konjunktúra és a hazai változékony makrogazdasági adatok következményei.
A társadalmi-politikai események, az egymásnak nem egyszer ellentmondó szakértői előrejelzések a hazai nagyvállalatok üzleti várakozásait érezhető mértékben befolyásolják.
A világgazdaság 2007. évi dinamikus fejlődését jórészt a feltörekvő országok teljesítménynövekedése biztosítja, a legfrissebb makrogazdasági adatok jövőre viszonylag kedvező európai konjunktúrát és fokozódó világgazdasági bizonytalanságot jeleznek.
2007-ben a hazai GDP 1,7-1,8 százalékkal növekszik, elmarad a konvergencia programban ez évre rögzített mértéktől. A kormány a fogyasztás és az infrastrukturális beruházások mesterséges élénkítésével nem tervezi dinamizálni a gazdaságot.
A lakossági fogyasztás és az állami kiadások mérséklődésének negatív hatását idén az erőteljes exporttevékenység tompította, a makrogazdaság egyensúlyi helyzete a tervezettet meghaladó mértékben javult, a növekedés üteme viszont mérséklődött.
Az ország gazdasági helyzetének a megítélése némileg javult
A magyarországi nagyvállalatok 2008 első felére mind a nemzetgazdaságban, mind a saját gazdálkodásukban kedvezőbb feltételekkel és fokozatos javulással számolnak. A vélemények mindkét területen az előző havinál kedvezőbbek. A nemzetgazdaság rövidtávú fejlődési esélyeit latolgató novemberi prognózis a pénzügyi egyensúly kedvező alakulásán, a kiigazító intézkedések eredményein alapul. A nemzetgazdaság idei gyengébb teljesítménye részben a konszolidáció természetes velejárója, ugyanakkor több, előre nem várt körülmény, az aszályos időjárás, a rekordszintű olaj- és nyersanyagár-emelkedés, a számítottnál magasabb infláció következménye.
A TOP-100 nagyvállalatok a hazai gazdaság rövid távú fejlődési esélyeit kevésbé kritikusan értékelik. Fél éven belül javuló lehetőségekkel számol a cégek 27 százaléka, változatlannal 55 százalékuk. A pesszimista várakozások aránya megegyezik az előző havi értékkel.
Saját vállalkozásuk fél éven belüli teljesítményének előrejelzése optimistább az októberinél. A működési feltételek javulásában bizakodó cégek aránya majdnem tíz százalékkal bővült, a jelenlegi lehetőségek rosszabbodását a nagyvállalatok 14 százaléka vélelmezi. Emellett jelentős, mintegy 30 százalék a helyzetük stabilitását vélelmező cégek aránya.