A beruházók, forgalmazók és a lakosság egyöntetű véleménye az, hogy az építési telkek árnövekedése meghaladja az előre jelzett 6,9 százalékos éves infláció mértékét, a drágulás mértéke meghaladhatja a 10 százalékot. A vállalkozások és a lakosság az év mindhárom negyedévében az építőanyag, illetve a telekárak növekedését rangsorolják a legmagasabbra, vélekedésük szerint ennél alacsonyabb ütemben nőnek a munkaerő-költségek, illetve a tervezési díjak.
[ajanlo=50][igazitas=left/]Az eladási árak tekintetében a kész épületek, építmények csoportjában legjobban, 13,2 százalékkal az új ipari építmények, az "A" és a "B" kategóriás irodák 11,9, illetve 10,8 százalékkal és az új kereskedelmi építmények nőnek a legjobban. A piaci szereplők szerint legkevésbé 7,7 illetve 8,2 százalékkal a használt ipari építmények és a használt lakóépületek árai emelkednek majd. A kínálati ár növekedésére számítók az előző negyedévivel egyezően 7,7-13,2 százalékos átlagos mértéket prognosztizálnak.
A bérleti díjak változására vonatkozó prognózist összességében egyensúly jellemzi, a piaci szereplők átlagosan 8-11 százalékos bérleti díj növekedést várnak, amely gyakorlatilag azonos az előző negyedévi felmérés eredményével. (MTI)
Egyre hosszabb ideig tart a lakások értékesítése
Az Ecostat ingatlanbarométer indexe az idén a harmadik negyedévében az előző negyedévi 50,5 százalékról 51,5 százalékra nőtt, ami elsősorban az ingatlan-beruházás és forgalmazás, valamint a felújítások lakossági optimista megítélésének köszönhető - áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet összesítésében.