3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága agrárgazdaság tavalyi helyzetéről szóló jelentést tárgyalta, melyből kiderült, a GDP-ből a múlt évben a mezőgazdaság aránya 3,9 százalék.

A honatyák elé terjesztett írásos beszámolóhoz Szöllősi Endre, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője fűzött szóbeli kiegészítést, aki elmondta: az agrárgazdaság szempontjából a tavalyi év ellentmondásos volt, mert az ágazatban pozitív és negatív folyamatok egyaránt megfigyelhetőek voltak. Pozitívumként említette, hogy az agrárágazat részesedése a GDP-ből a múlt évben az előző évhez képest nem csökkent tovább, 3,9 százalék maradt. Azt is kedvezőnek mondta, hogy az export az előző évhez képest 2001-ben 13 százalékkal emelkedett, és ugyanilyen mértékben nőtt a külkereskedelmi forgalom pozitív egyenlege is az előző évi aktívumhoz képest. A bővülésben jelentős szerepe volt a jó gabonatermésnek.

A főosztályvezető kedvezőtlennek ítélte, hogy 2001-ben az agrárolló nyílása mintegy 9 százalékos volt. Az ipari termelői árak több mint 14 százalékkal emelkedtek, a mezőgazdasági felvásárlási árak viszont csak 4,9 százalékkal növekedtek. Jelezte, a foglalkoztatottak száma a múlt évben az ágazatban 5 százalékkal mérséklődött. Az átlagkeresetek jelentős mértékben elmaradtak a nemzetgazdasági átlagtól, a mezőgazdasági beruházások pedig az összes beruházás mindössze 3 százalékát tették ki 2001-ben.

Szöllősi Endre megemlítette azt is: az egyéni vállalkozók és az őstermelők jövedelme a múlt évben nem emelkedett. Kedvezőtlenül hatott az ágazat fejlődésére a forint erősödése is, emellett az EU-csatlakozáshoz szükséges intézményrendszer kiépítése sem haladt megfelelően. A főosztályvezető a képviselői véleményekre reagálva közölte: az EU-csatlakozáshoz szükséges ágazati intézményrendszer felállítása felgyorsult, amire megvannak a megfelelő költségvetési források is. A napirenden lévő Nemzeti Fejlesztési Terv kiemelten foglalkozik majd a mezőgazdasággal is - tette hozzá.

A minisztériumi szakember szerint az agrárolló nyílásában csak akkor következhet be érzékelhető változás, ha a magyar lakosság fizetőképessége javul, jelenleg ugyanis a mezőgazdasági termékek tényleges költségét az emberek nemigen tudják megfizetni. Kitért arra is, hogy a jövő évben az agrárkormányzat szeretné folytatni az idén megkezdett adósságkonszolidációs programot. Ez 2003-ban a kedvezőtlen adottságú térségekre terjedne ki, és mintegy 12-13 milliárd forintos forrást jelentene számukra. Képviselői kérdésre válaszolva Szöllősi Endre közölte, jövőre az agrárágazat mintegy 233-234 milliárd forintos állami támogatásra számíthat. Több képviselő is felvetette és a bizottság MSZP-s elnöke, Magda Sándor is megerősítette, hogy szükség volna egy átfogó agrárpolitikai fejlesztési terv elkészítésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!