"A sörfogyasztás emelkedésére nagy hatással volt a meleg nyár és az enyhe tél" - mondta újságíróknak Jan Vesely, a szövetség elnöke.
"Látszik, hogy van még lehetőség a további növekedésre" - jelentette ki Petr Samec, a Budejovicky Budvar szóvivője.
A szövetség szerint a helyzet javul: az ezredforduló után megállt a sörgyárak számának a csökkenése. 1990-ben 71 nagyobb sörgyár működött Csehországban, jelenleg 48, de ez a szám már néhány éve nem változik.
Az utóbbi években aránylag gyorsan emelkedik a kereslet a kis, helyi sörgyárak termékeire. A tavalyi év végén mintegy 60, többnyire családi vállalkozásban működtetett kis sörgyár volt Csehországban. Ezek is mind többet igyekeznek exportálni. A Pivovar Lobkowicz vagy az Jihlava például tavaly össztermelésének a 80 százalékát értékesítette külföldön.
A cseh sör kivitele tavaly 14 százalékkal 3,54 millió hektoliteres rekordra emelkedett. A cseh sörexportnak sokat használt, hogy az Európai Unió piacai megnyíltak előtte. Gyorsan nő az alkoholmentes sör termelése is: tavaly 37 százalékkal 328 ezer hektoliterre.
A legnagyobb cseh sörgyár tavaly is a Plzensky Prazdroj volt, a dél-afrikai-amerikai SABMiller tulajdonában. Az utána következő helyeket a Pivovary Staropramen, a Budejovicky Budvar és a Pivovary Krusovice foglalják el.
A cseh sörgyárak az idén újabb rekordot várnak. Becsléseik szerint külföldre az idén 3,8 millió hektoliter sört szállítanak, ez is új rekord lenne. A sörfogyasztásban fejenként 164 literrel a csehek tavaly is tartották világelsőségüket. Ez a szint évek óta aránylag stabil, nem növekszik.