Kevesen tudják a szigetországban, hogy mintegy négymillió brit diplomás él a havi 114 fontos, kb. 42 ezer forintos szegénységi szint alatt. A szakértők azért nevezik őket Nagy-Britannia láthatatlan szegényeinek, mert a jól képzett nélkülözők ritkán fordulnak a segélyszervezetekhez. Épp ezért a magasan iskolázottak sokkal veszélyeztetettebb helyzetben vannak, mint a tanulatlan, vagy középfokú végzettségű szegények.
A szegények támogatásával foglakozó Elizabeth Finn Trust prognózisa szerint a jövő még a mostani helyzetnél is komorabb, mivel 2020-ra az összes felnőtt 11 százalékára rúghat a magasan képzett szegények aránya. Mindez a munkateljesítményre és a hatékonyságra is meglehetősen negatív hatást fog gyakorolni, vélik a szakemberek. A rossz anyagi körülmények ugyanis stresszt, érzelmi problémákat okoznak, az ilyen emberek gyakran izolálódnak a közösségtől, és válnak mentális betegségek áldozataivá.
A magasan képzettek egynegyede jó iskolai eredmények nélkül hagyja el a felsőfokú intézményeket, és ez végzetes lehet az olyan, az iskolázottságra épülő álláspiacon, ahol igen sokan rendelkeznek diplomával. A fejlett országok mindegyikében terjedőben a jelenség, hogy a szegények közt egyre nagyobb arányban vannak jelen a magasan képzettek, hiszen az egyetemi vagy főiskolai végzettség ma már nem egyenlő azzal, hogy az ember könnyedén el tud helyezkedni, és jó kapcsolatokkal rendelkezik.
A képzett szegények számát egyre nagyobb mértékben növelik a munkaerőpiaci versenyből 'kiöregedett', nyugdíjas diplomások. A rossz körülmények közt élő, de magasan képzett emberek a riport szerint önértékelési problémákkal küzdenek, haszontalannak érzik magukat, és a többi idősnél gyakrabban szenvednek például alvásproblémáktól.
A szakemberek szerint egyre inkább szétesik, polarizálódik a diplomások rétege is a fejlett országokban: egyesek, akiknek sikerül a megfelelő kapcsolati hálót kiépíteni, és ügyesen navigálni, sokra viszik a felsőfokú papírokkal, mások viszont lesüllyednek a társadalom aljára.
Magyarországon sem könnyű érvényesülni, még diplomával sem. A felsőoktatásból kikerülők száma egyre nő, miközben az álláshelyek száma nem bővül. Idén az előrejelzések szerint 20 százalékkal több pálykezdő keres hasztalan állást diplomával a zsebében, mint tavaly.
(Menedzsment Fórum)
Egyre nő a magasan képzett szegények száma
Tanárok, nővérek, középvezetők, szociális munkások tartoznak azok közé, akiknek ugyan felsőfokú végzettségük van, mégis a szegénységi küszöb alatt élnek, derül ki a The Guardian cikkéből.