3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az év második felében megkezdődhet a kórházak privatizációja Bulgáriában – írja a szófiai kormány egészségügyi miniszterére hivatkozva a Világgazdaság. A bolgár politikus szerint ehhez „csupán” arra van szükség, hogy a parlament döntsön az egészségügyi intézmények magánkézbe adását tiltó moratórium eltörléséről. A csehek is piacra dobnák kórházaik egy részét.

Az annyi mint...

Már az év második felében lehetne kórházat eladni Bulgáriában. A kórház-privatizáció azonban csak egy eleme lenne az átfogó bolgár egészségügyi reformnak, amely a GDP-arányos egészségügyi kiadások emelését, a járóbeteg-ellátás egyes részeinek magánosítását, a kötelező orvosi kamarai tagság eltörlését és az ellátásokat nyomon követő elektronikus egészségügyi kártya bevezetését is magában foglalná.

Csehországban szintén több kórház privatizációját tűzte zászlajára a tavalyi választások után hatalomra jutott jobbközép koalíció. Ez azt követően vált lehetővé, hogy az alkotmánybíróság eltörölte azt a törvényi kitételt, amely szerint kórházat csak nonprofit alapon lehet működtetni. A prágai kabinet is átfogó egészségügyi reform részeként vezetné be a magánosítást, a vizitdíj, a kórházi napidíj, a receptdíj és az egészségbiztosítók részvénytársasággá alakítása mellett.

Más kelet-európai országokban nincs napirenden a kórházak eladása: Lengyelországban például egy népszavazás eredményeként került le a privatizáció a napirendről. Szlovákiában pedig a tavalyi parlamenti választások előtt úgy döntöttek, ebben a politikailag igen érzékeny kérdésben nem lenne jó elhamarkodottan dönteni. S mivel a választások után kormányváltás történt, a magánosítás kikerült a lehetséges megoldások köréből.

A kórházi ellátás ma még Nyugat-Európában is döntő részben nonprofit módon működő intézmények feladata. A profitorientált magánkórházak térnyerését ennek ellenére sokan valószínűnek tartják a következő években. Németországban például az Arthur Andersen közelmúltbeli előrejelzése szerint 2015-re a mostani 2258 kórházból csak 1700 marad, s ezek zöme is magánkézbe vagy alapítványok tulajdonába kerül, csak néhány száz marad állami, tartományi vagy helyi önkormányzati tulajdonban.

A magyarországi kórház-privatizációt az elmúlt hat évben két törvénnyel kívánták szabályozni. Ám az Orbán-kormány idején hozott kórháztörvény hatályon kívül helyezését sikerült elérnie az azt követő Medgyessy-kabinetnek, az általuk beterjesztett új törvényt viszont az Alkotmánybíróság semmisítette meg. Így jogszabály híján hazánkban nem került sor állami és önkormányzati kórházak privatizációjára, a néhány magánkézben működő intézmény zöldmezős beruházással épült - áll a Világgazdaság cikkében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!