3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megszületett a megállapodás a kormány és az érdekképviseletek között, így a minimálbér jövőre 101 500 forint lesz.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán hétfőn délelőtt megszületett a megállapodás, és 2014-ben az idei 98 ezer forintos minimálbér 101 500 forintra emelkedik. A szakmunkás bérminimum pedig 114 ezerről 118 ezerre. Ez 3,6 százalékos béremelést jelent a minimálbér és 3,5 százalékosat a bérminimum esetében.

Ha a nettó béreket nézzük, akkor a minimálbérért dolgozók jövőre egészen pontosan 2293 forinttal kaphatnak többet a munkájukért, vagyis 66 483 forintot. A garantált bérminimumért dolgozó alkalmazottak esetében ennél picivel jobban gyarapodik majd a pénztárca hó elején, hiszen míg jelenleg 74 670 forintot visznek haza, jövőre ez 77 290 forint lehet, ami 2620 forintos növekedést jelent.  

Mivel a 3,6 százalékos béremeléssel szemben a várakozások szerint 2,4 százalékos lehet az infláció, kisebb mértékű reálbér-növekedés is megvalósul ezzel a mostani emeléssel, egészen pontosan 1,1 százalékkal érhet többet a jövő évi minimálbér az ideinél. Tekintve, hogy az elmúlt években nem sok ilyenre volt precedens, ez a kisebb növekedés is értékelendő. Az idei évben egyébként azért is nőtt olyan kiemelkedő mértékben a reálbér, mert a kormány az akkori tárgyalások során "túlbecsülte" az inflációt, vagy épp a saját rezsicsökkentő intézkedéseinek hatását becsülte alul, és 5,4 százalékos - a reálbércsökkenést elkerülő - emelésben állapodott meg. Valójában azonban az idei infláció a kormány legutóbbi várakozásai szerint 1,9 százalék lehet éves átlagban. 

2014-re a felek mindezek mellett 3,5 százalékos bérajánlást fogadtak el.

A minimálbér emelésének mértéke végeredményben megegyezik az előzetes várakozásokkal. Eleinte a munkáltatói oldal egy inflációval megegyező mértékű, vagyis 2,4 százalékos emelést tartott elképzelhetőnek, míg a munkavállalói oldal 5 százalékosat szeretett volna elérni. Idővel aztán közeledtek az álláspontok és Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára úgy nyilatkozott, 3 és 4 százalék közötti minimálbér-emelést még megvalósíthatónak tartanak. 

"A munkaadók abban egyetértenek, hogy a minimálbér-emelés mértékének hármassal kell kezdődnie, de hogy milyen szám jön a tizedesvessző után, abban nincs egységes munkaadói álláspont. A munkaadói oldal számára 4 százalékos vagy afeletti emelés nem elképzelhető" - mondta Dávid Ferenc az MTI megkeresésére hétvégén.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!