A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán hétfőn délelőtt megszületett a megállapodás, és 2014-ben az idei 98 ezer forintos minimálbér 101 500 forintra emelkedik. A szakmunkás bérminimum pedig 114 ezerről 118 ezerre. Ez 3,6 százalékos béremelést jelent a minimálbér és 3,5 százalékosat a bérminimum esetében.
Ha a nettó béreket nézzük, akkor a minimálbérért dolgozók jövőre egészen pontosan 2293 forinttal kaphatnak többet a munkájukért, vagyis 66 483 forintot. A garantált bérminimumért dolgozó alkalmazottak esetében ennél picivel jobban gyarapodik majd a pénztárca hó elején, hiszen míg jelenleg 74 670 forintot visznek haza, jövőre ez 77 290 forint lehet, ami 2620 forintos növekedést jelent.
Mivel a 3,6 százalékos béremeléssel szemben a várakozások szerint 2,4 százalékos lehet az infláció, kisebb mértékű reálbér-növekedés is megvalósul ezzel a mostani emeléssel, egészen pontosan 1,1 százalékkal érhet többet a jövő évi minimálbér az ideinél. Tekintve, hogy az elmúlt években nem sok ilyenre volt precedens, ez a kisebb növekedés is értékelendő. Az idei évben egyébként azért is nőtt olyan kiemelkedő mértékben a reálbér, mert a kormány az akkori tárgyalások során "túlbecsülte" az inflációt, vagy épp a saját rezsicsökkentő intézkedéseinek hatását becsülte alul, és 5,4 százalékos - a reálbércsökkenést elkerülő - emelésben állapodott meg. Valójában azonban az idei infláció a kormány legutóbbi várakozásai szerint 1,9 százalék lehet éves átlagban.
2014-re a felek mindezek mellett 3,5 százalékos bérajánlást fogadtak el.
A minimálbér emelésének mértéke végeredményben megegyezik az előzetes várakozásokkal. Eleinte a munkáltatói oldal egy inflációval megegyező mértékű, vagyis 2,4 százalékos emelést tartott elképzelhetőnek, míg a munkavállalói oldal 5 százalékosat szeretett volna elérni. Idővel aztán közeledtek az álláspontok és Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára úgy nyilatkozott, 3 és 4 százalék közötti minimálbér-emelést még megvalósíthatónak tartanak.
"A munkaadók abban egyetértenek, hogy a minimálbér-emelés mértékének hármassal kell kezdődnie, de hogy milyen szám jön a tizedesvessző után, abban nincs egységes munkaadói álláspont. A munkaadói oldal számára 4 százalékos vagy afeletti emelés nem elképzelhető" - mondta Dávid Ferenc az MTI megkeresésére hétvégén.
mfor.hu