4p

Magyarországon és Bulgáriában zuhant a legnagyobbat az élettel való elégedettség mértéke a régiónkban, derül ki egy aktuális kutatásból. A jelentés szerint az emberek világszerte pesszimistábbak lettek, ami főleg a gazdasági bizonytalanságra és a fokozódó munkanélküliségre vezethető vissza. A jövőre nézve nem túl biztató, hogy a kilátások sok országban romlottak - a foglalkoztatottság csak a vártnál később érheti el a válság előtti szintet. Mfor.hu háttér.

A magyarok rosszabbul élik meg a válságot és a terjedő munkanélküliséget, mint a régió többi országának lakosai - legalábbis erre utalnak a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) csütörtök éjjel nyilvánosságra hozott tanulmányának egyes megállapításai.

Elégedetlenségből jeles


Ezek között szerepel például, hogy Bulgária mellett Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben az élettel való elégedettség mértéke a kelet-európai régióban a krízis begyűrűzése óta - eközben a lengyeleknél csak enyhe visszaesés figyelhető meg, a litvánoknál pedig meglepő módon nőtt az elégedettség az elmúlt években.


Érdekesség, hogy a magyar index 1990 óta folyamatosan romlik. Míg húsz évvel ezelőtt még átlagban hatosra értékeltük életünket, a 2000-es évek elején 5,5-re, 2009-ra pedig öt alá csökkent ez a mutató. (A felmérés során az emberek 1-től 10-ig terjedő válaszokat adhattak arra a kérdésre, mennyire elégedettek az életükkel – a szerk.)

Bár a magyaroktól korántsem áll távol a búsongásra való hajlam, a pesszimizmus térnyerése az egész világban megfigyelhető jelenség az elmúlt években - mégha temészetesen korántsem egyenlő mértékben. Az ILO szerint ennek oka a gazdasági krízis - ahogy nőtt a gazdasági bizonytalanság, úgy váltak egyre borúlátóbbá az emberek.

Több millióan adták fel az álláskeresést

A válság a munkaerőpiacot is igencsak visszavetette. Beszédes tény, hogy az ILO által vizsgált 35 országban az álláskeresők csaknem negyven százaléka már több mint egy éve nem tud elhelyezkedni.

A negatív tapasztalatok miatt jelentősen nő a demoralizáltság, az önbizalomvesztés és a mentális egészségügyi problémák megjelenésének veszélye, állapítja meg a tanulmány. Ezen tendenciák erősödésére utal, hogy 2009-ben több mint négymillió ember hagyott fel az álláskereséssel a kilátástalanság miatt, az idei év elején pedig 1,2 millióval nőtt a munkaerőpiacról kilépők száma.

Elhúzódik a recesszió a munkaerőpiacon


Bár néhány országban az elmúlt időszakban már mutatkoztak pozitív jelek - hazánkban például tavasz óta folyamatosan nő a foglalkoztatottak száma -, az ILO szerint sok országban további, elhúzódó recesszióval kell szembenézni.  

A borús kilátásokat Raymond Torres, az intézet igazgatója két fő okra vezeti vissza. „Az első, hogy azokat a pénzügyi ösztönző csomagokat, amelyek kritikus szerepet játszottak egy még mélyebb válság elhárításában és segítettek a gazdaság beindításában, most olyan országokban vonják vissza, ahol a gazdaság beindulása – ha egyáltalán megtörtént – még mindig túl gyenge. A második, és alapvetőbb tényező pedig az, hogy a válság legfontosabb okait nem kezelték megfelelően.”

Mindezek miatt a fejlett gazdaságokban csak 2015-re állhat vissza a foglalkoztatás a válság előtti szintre – egy évvel ezelőtt még 2013-ra tették ennek időpontját a munkaügyi szervezet szakemberei. Ami a feltörekvő és fejlődő országokat illeti, bár esetükben ismét növekedni kezdett a foglalkoztatás, még így is több mint nyolcmillió új munkahelyre van szükség a krízis előtti állapot eléréséhez.

Az ILO szerint a tanulmány adatai is megerősítik azt a célkitűzést, hogy a munkahelyteremtésnek a gazdasági fellendülés központi kérdésévé kell válnia, a teljes foglalkoztatást pedig alapvető makroökonomiai céllá kell tenni - az alacsony inflációval és a működőképes költségvetési politikával együtt.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!