5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Habár július 1-től gördülékenyen kellene működnie az elektronikus cégeljárásnak, a cégbírák nem bíznak a teljesen zökkenőmentes rajtolásban. A kezdeti tapasztalatokat az e-bejegyzés indulása utáni héten, július 7-én fogja megbeszélni az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium az érintettekkel.

Július 1-től két fontos változással kell számolnunk a hazai cégeljárásban.

A módosulások egyike, hogy az úgynevezett egyszerűsített cégeljárás bírósági ügyintézési határideje két munkanapról egy munkaórára csökken.

A másik változás, hogy az ügyfél, illetve jogi képviselője mind a bejegyzési eljárásban, mind pedig a változásbejegyzési eljárásban kizárólag elektronikus úton terjesztheti elő kérelmét a cégbírósághoz.

Bár a tapasztalatok azt mutatják, hogy a cégbíróság már most is fel tudja dolgozni a kérelmeket, az egyórás ügyintézés betartása azonban okozhat némi fejtörést.

Mi a teendő, ha a kérelem éjszaka érkezik?

Sokáig kétséges volt, hogy a törvényi határidő számítása során mi számít kezdő időpontnak. Az Országgyűlés törvény-kiegészítése folytán mára világossá vált, hogy a kérelem elbírálására nyitva álló határidő számításának kezdő időpontja munkanapokon reggel kilenc óra, mutatott rá Gadó Gábor civilisztikai és igazságügyi szakállamtitkár.

Ebből következik, hogy amennyiben valamely munkanap végét harminc perccel megelőzően kerül sor a bejegyzési kérelem érkezetésére az egyszerűsített eljárásban, úgy az 1 munkaórában megállapított ügyintézési határidő a következő munkanapon délelőtt kilenc óra 30 perckor telik le.

Abban az esetben pedig, ha a jogi képviselő például este 22 órakor küldi el az egyszerűsített eljárás szabályai szerint a bejegyzés iránti kérelmet, a törvényi határidő a következő munkanapon délelőtt tíz órakor jár le.

Ugyanezt a számítási módot kell alkalmazni akkor, ha az e-bejegyzési kérelmet munkaszüneti napon küldjük el a bíróságnak.

Sokan tették föl a kérdést az Mfor.hu-nak is, hogy mi a helyzet akkor, ha a cégbíróság nem jegyzi be egy órán belül a céget.

Ebben az esetben a cégbíróság vezetője a határidő lejártát követően, de legkésőbb egy munkanapon belül hivatalból intézkedik a bejegyzési kérelem elbírálásáról. Ha az ügyintézési határidő eredménytelenül telik el, úgy a cégbejegyzés a következő munkanapon a törvény erejénél fogva – a kérelem szerinti tartalommal – létrejön.

Korábban nagy vita alakult ki arról, hogy vajon minden egyes csatolandó elektronikus okiratot el kell-e látni aláírással és időbélyegzővel, avagy elegendő csupán a bejegyzési kérelem (az e-akta) elektronikus aláírásáról gondoskodni.

A törvény június 9-én elfogadott módosítása az utóbbi verziót részesíti előnyben, megszüntetve ezzel a bizonytalanságot. Így csupán az e-aktát kell elektronikusan aláírnia a jogi képviselőnek és ellátni időbélyegzővel, közölte a szakállamtitkár.

További változás, hogy amíg korábban az informatikai szempontból hibás vagy hiányos kérelmeket is továbbítania kellett az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Cégszolgálatának a cégbíróság felé, addig ezentúl visszaküldi azokat a jogi képviselőnek – megspórolva a felesleges utat.

Nem változik a bejegyzés illetéke 

Kedvező hír azonban, hogy nem változik a cégeljárásban fizetendő illeték összege. Így például, ha a cég alapítására egyszerűsített eljárásban kerül sor, az illeték összege a választott társasági formára tekintet nélkül tizenötezer forint, közzétételi díjat pedig egyáltalán nem kell fizetni.

Sokáig gondot okozott, hogy az intelligens nyomtatványkitöltő program nem állt rendelkezésre. Nemrég azonban több cég is megjelent ilyennel (www.vibastile.hu, //www.onlinecegeljaras.hu, www.complex.hu, www.hvgorac.hu).

A szaktárca egy meghívásos tárgyaláson választott a nyomtatványkitöltő programok készítői közül, és a legjobb ajánlatot, az egyetlen meghívott cég, akinek van megfelelő terméke, a Complex nyerte. A tanúsítási eljárásban résztvevő másik fejlesztő céget azonban nem hívták meg a közbeszerzési eljárásba, mondta el az Mfor.hu-nak Mező István, a Net-Solicitor Kft. ügyvédje.

Az elektronikus nyomtatványok tanúsításának eljárása június 16-án kezdődött a Complex és a Net-Solicitor Kft. termékével, és várhatólag ezen a héten véget is ér.

A Net-Solicitor Kft. 2008-ban ingyenesen nyújtja a cégnyomtatvány kitöltési szolgáltatását, amely 37 féle cégnyomtatvány kitöltését teszi lehetővé korlátlan számban. Persze felmerül a kérdés, hogy miért fizetnek ki néhány millió vagy több tízmillió adóforintot azért, amit egy másik cég már most is ingyenesen ad az ügyvédeknek, véli Mező István.

Sőt, a Complex terméke jelenleg még nincs is tesztelve, ezzel szemben az ingyenes programot már több hete teszteli és használja közel 250 ügyvéd, tette hozzá a jogi képviselő.

Az elektronikusan érkezett okiratok számával kapcsolatban Hegedüs Márton, a Microsec Kft. fejlesztési igazgatója rávilágított, hogy amíg 2008. májusában még csupán mintegy 15 ezer ilyen kérelem érkezett be a cégbírósághoz, addig júniusban már mintegy 24-25 ezer, vagyis az átállás már július 1-je előtt szinte teljes mértékben megtörtént.

Néhány változtatásra elengedhetetlen szükség volt, így például fel kellett gyorsítani a jelzőszámok beszerzését az APEH-nál és a KSH-nál. Az új szerverek tesztelése jelenleg folyamatban van, tette hozzá Hegedüs Márton.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!