A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön tette közzé, hogy a munkanélküliségi ráta 10,8 százalékra csökkent 2011. második negyedévében az első negyedévi 11,6 százalékról és az egy évvel korábbi 11,1 százalékról. A 15-74 éves foglalkoztatottak létszáma 3 millió 809 ezer fő volt, az első negyedévinél 76 ezerrel, az egy évvel korábbinál 30 ezerrel több. A munkanélküliek száma a második negyedévben 461 ezerre csökkent, ami az első negyedévinél 29 ezerrel, az egy évvel korábbinál 13 ezerrel kevesebb.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint a tavaszi és a nyári szezonális munkák beindulásával a foglalkoztatott létszám is emelkedett. Bíztatónak nevezte, hogy az aktivitási ráta is növekedik, amiből az látszik, hogy a népesség csökkenése ellenére a munkaerőpiacon lévők létszáma emelkedik.
Az Erste Bank elemzője elmondta: a következő hónapokban a foglalkoztatás tovább javulhat a szezonális hatások eredményeként, az idei év egészére 10,7 százalék körüli munkanélküliségi rátával számol, ami jövőre 10 százalék közelébe csökkenhet.
Árokszállási Zoltán hangsúlyozta: a munkaerő-piaci kilábalás lassú folyamat, a válságot megelőző foglalkoztatási szintet csak 2013-2014 környékére érheti el az ország.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. (TakarékBank) senior elemzője szerint is a várakozásoknak megfelelően 10,8 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta a második negyedévben a március-május közötti 11 százalékról és az egy évvel korábbi 11,1 százalékról. A foglalkoztatottak száma 23 ezerrel emelkedett az előző három hónaphoz képest, míg 29,9 ezerrel az egy évvel korábbihoz képest, a munkanélküliek száma pedig 11,7 ezerrel csökkent az előző három hónaphoz, míg 12,6 ezerrel az egy évvel korábbihoz képest. A foglalkoztatás növekedése megfelel a szezonalitásnak, ebből eredően a nyár végéig további növekedésre számít az elemző.
A TakarékBank elemzője az idén 10,7 százalékos, jövőre 10,4 százalékos átlagos munkanélküliségi rátára számít. Szerinte a foglalkoztatás lassú javulását a feldolgozóipar további munkaerő kereslete segítheti. A kormány aktivitást növelő intézkedései miatt a munkanélküliség feltehetően lassabban csökken, mint ahogy a foglalkoztatás javul.
A kormány tervei szerint a következő négy évben 300 ezer fővel nőhet a foglalkoztatás, aminek mintegy háromnegyedét a közfoglalkoztatási programok teszik ki. Azonban a munkakínálat és kereslet közötti területi és képzettségbeli különbségek jelentős kockázatot jelenthetnek - mutatott rá elemzésében Suppán Gergely.
MTI