A közlemény szerint, a trend azonban gyorsan megfordulhat, ha 2005-2006-ban ismét felgyorsul a kínálat bővülése. [ajanlo=50][igazitas=left/] Tavaly alig 80.000 négyzetméternyi új terület került a budapesti bérirodák piacára, az idén pedig még ennél is valamivel kisebb mennyiség, várhatóan 54.000 négyzetméter átadása várható. Korábban utoljára 1997-ben bővült 100.000 négyzetméter alatti összterülettel a kínálat. A 2004-ben piacra kerülő bérirodaházak egy kivétellel mind kisebbek tízezer négyzetméternél, ennél nagyobb bérbeadható területtel kizárólag a Science Park második épülete rendelkezik.
Az átlagos tranzakcióméret fokozatosan csökken, az idei második negyedévben már csak 450 négyzetméter körül alakult. A tapasztalatok azt mutatják, hogy egyre több hazai vállalkozás költözik modern irodaházba, s ez hosszú távon feltétlenül egészséges folyamatnak tekinthető, még akkor is, ha többségüknek csak viszonylag kis területre van szükségük.
Mivel a legtöbb, Magyarország iránt érdeklődést mutató nemzetközi vállalat már megjelent itt, nem várható új, a piacon eddig ismeretlen, nagy irodafelhasználó megjelenésére. Ezzel szemben relatíve gyakran fordul elő, hogy egyes - hazánkban már aktív - nagyvállalatok új funkciókat, vállalati részlegeket helyeznek Budapestre, amelyek egy teljes régiót, vagy akár egész Európát kiszolgáló módon végeznek ügyfélszolgálati, számviteli vagy egyéb tevékenységet. Hasonló új részlegeket hozott létre Budapesten a közelmúltban például az ExxonMobil és az IBM.
A budapesti irodapiacon a tranzakciók többsége 11-13 euró/négyzetméter/hó bérleti díj mellett születik, emellett gyakoriak az 1-6 hónap közötti hosszúságú bérletidíj-mentes időszakok. Nagyobb irodaigények esetében természetesen nem ritka a 10-11 eurós bérleti díj, illetve a fél évnél is hosszabb kedvezményes vagy ingyenes bérleti időszak sem.
A jövőre vonatkozóan a kereslet, a fokozatosan javuló makrogazdasági helyzet révén várhatóan tartósan erős marad, a kínálati oldalon 2005-ben legalább százezer négyzetméter átadása biztosra vehető. Jövőre három-négy, tízezer négyzetméternél nagyobb irodaház kerül a piacra, 2006-ban pedig ismét érkezik néhány épület a 20-30.000 négyzetméteres nagyságrendből. Ezek - mint például a Duna Tower és a Roosevelt 7/8 - révén az új kínálat szintje 2006-ban megközelítheti a 2000-2002 közötti időszakra jellemző értékeket, meghaladva akár az évi 150.000 négyzetmétert is. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Aránylag kedvezőek a budapesti irodabérleti díjak
Menekülnek a hazai cégek a szocreál épületekből
Budapest az egyik új célpont az ingatlanpiacon
Élénk a kereslet a budapesti irodapiacon
A budapesti irodapiacon rendkívül kedvező folyamatok játszódtak le az elmúlt 6-9 hónapban; sokéves mélypontját érte el a kihasználatlanság, köszönhetően a tartósan erős keresletnek, illetve a visszafogott fejlesztési oldalnak - derül ki a DTZ Hungary ingatlanpiaci elemző tanulmányából.