Magyarországon örvendetes módon évről-évre csökken a munkahelyi balesetek száma - míg 2004-ben majdnem 24 ezer eset volt, addig 2009-ben már "csak" 18,5 ezer. A halálos balesetek száma 160-ról 99-re csökkent öt év alatt. A magyar balesetek jelentős részét az építőiparban dolgozók szenvedik el, mivel nálunk néhány igen veszélyes foglalkozás ismeretlen, vagy csak kevés ember űzi. Korántsem ilyen kedvező azonban a kép az USA-ban, ahol 2010-ben 100 ezer foglalkoztatottra 3,5 halálos eset jutott. A fatális munkahelyi balesetek számának dinamikája azonban a tengerentúlon is kedvezően alakult, hiszen tíz éve még 5915 tragédia történt, míg tavaly már "csak" 4547.
Ráadásul - a CNN cikke szerint - a veszélynek kitett munkások fizetése közel sincs arányban az őket ért viszonylag gyakori (halálos) balesetek kockázatával. A média által összeállított legveszélyesebb állások tízes listájának élén például a tengeri halászok állnak, akik az átlagnál jóval kevesebb, 27 880 dolláros éves fizetéssel kénytelenek beérni, miközben 100 ezer munkásból évente 116 veszti életét a tengerben. A viharos idő ráadásul olyan tényező, amely ellen fokozott munkavédelmi előírások betartása esetén sem feltétlen lehet védekezni. Némileg jobban keresnek (38 660 dollár/év) a favágók, ám közülük is 100 ezerből 92 nem éli meg a következő évet. A problémát itt nem a kivágott fák szokták okozni, hanem a letörő felsőbb ágak. Mindenesetre, többek között a munkagépek fejlesztése révén a favágók élete valamivel nyugodtabb lett és folyamatosan csökken az emberéletet követelő balesetek száma.
Évente 116 ezer dollárt is megkereshetnek a pilóták, akiknek a munkája a műszerek fejlesztésének köszönhetően ma már lényegesen könnyebb, mint korábban volt. A farmerok körében is növekszik a védelemmel összefüggő előírások száma, így 100 ezer esetre "csak" 41 halálos baleset jut. A 65 900 dolláros éves jövedelemmel rendelkező mezőgazdasági munkások vesztét a traktorok és más munkagépek mellett az állatok okozzák. Jellemzően nem magányosan, hanem egy-egy szerencsétlenség alakalmával többen vesztik életüket a bányászok. A nehéz fizikai munkát végző férfiak életét a gépek könnyebbé tették, ám a megkereshető összegek alacsonyak, csupán 40 ezer dollárt tesz ki éves átlagban.
A magyar statisztikákban is az egyik legveszélyesebbnek számít az Amerikában százezer munkásból 32 haláláért felelős tetőfedés. A fejvédők és biztonsági beülők használata ugyan csökkenti a veszélyt, ám ezek az emberek csupán 38 ezer dollárért viszik évente vásárra a bőrüket. Talán meglepő, de viszonylag sok kukás is életét veszti, hiszen százezer foglalkoztatottból 30 hal meg. A kamionsofőrök száma eléri a hárommilliót az USA-ban, a közülük kikerülő százezer foglalkoztatottra jutó 22 tragikus eset miértjét nem kell magyarázni.
Sokszor az elromlott gépek is képesek tragédiát okozni, így ezek szerelőire is komoly veszély leselkedik. A 45 ezer dolláros éves átlagfizetés itt sem feltétlen kárpótol a kettő tízezrelékes halálozási rátáért. Ma már a magyar rendőröket is éri időnként atrocitás, ám ennek mértéke elhanyagolható a tengerentúli esetekhez képest. Az 55 ezer dolláros fizetéshez Amerikában 18 haláleset jut százezer rendőrönként.
mfor.hu