A tagállamok uniós ügyekért felelős miniszterei április 13-i ülésükön várhatóan elfogadják a Duna-régió fejlesztéséről szóló makroregionális stratégiát, ezzel az elnökség maga mögött tudhatja a koncepcionális viták időszakát, és nekifoghat a konkrét programok előkészítésének - mondta Barsiné Pataky Etelka, a stratégiáért felelős kormánybiztos az eu2011.hu-nak adott interjúban.
A kormánybiztos az EU-elnökség honlapján kedden publikált interjúban elmondta, hogy a Duna-régió fejlesztéséről a 2011. április 13-i Általános Ügyek Tanácsa elé már egy olyan szövegtervezet kerül, amely az elmúlt hónapok sűrű egyeztetésének eredménye, és amelynek elfogadása esetén "teljesül a magyar elnökség által kitűzött fő cél" ezen a területen.
Barsiné ugyanakkor hangsúlyozta: az elnökség azt is vállalta, hogy előkészíti a Duna Régió Stratégia konkrét elindítását. "Abban vagyunk érdekeltek a régióban, hogy akár még ebben az évben látható és kézzelfogható eredményei legyenek a régiós együttműködésnek, és e tekintetben nem késlekedhetünk" - mondta.
A kormánybiztos leszögezte, hogy a Tanács elé kerülő tervezetben reális számszerű vállalásokról is szó van, és ezzel az elnökség által kidolgozott dokumentum továbbmutat a Bizottság eredeti elképzelésein. A kormánybiztos szerint az országoknak olyan célokat kell meghatározniuk, "amelyek érdemben hozzájárulnak többek között a Duna-régió polgárainak javuló életkörülményeihez, a térség gazdaságának újbóli beindításához, és a régió egyedülálló értékű vízrendszerének megőrzéséhez".
A megvalósítás során vitákra elsősorban a Duna adottságait figyelembe vevő hajózás kapcsán számít a kormánybiztos. "Komolyan dolgozunk azon, hogy a megoldást új és más típusú hajóflották kialakítása jelentse, ne a meder átalakítása. Arra számítunk, hogy egy konstruktív párbeszéd keretében ezt a folyamatot is biztos kézzel tudja vezényelni a magyar elnökség" - mondta Barsiné Pataky Etelka.
MTI