Borsik János hangsúlyozta: a kormánynak az Országos Érdekegyeztető Tanács ülése után előterjesztett javaslata a munkáltatóknak kedvez és nem a munkavállalóknak. Nincs mögötte társadalmi támogatottság, s nem veszi figyelembe azt a tényt, hogy "iszonyú visszaélések vannak a munka világában a szabadság kiadását illetően" - jelentette ki a szakszervezeti vezető.
A kijelentés alátámasztására kifejtette: a szabadságok "több mint egynegyede eltűnik a rendszerben, főként a pályakezdők és az 50 év felettiek nem merik kivenni a szabadságot,(...) helyenként papíron megkapják a szabadságot, egyébként nem." Ez azért furcsa, mert a munkáltatónak sem lehet érdeke, hogy a munkavállaló ne regenerálódjon - mondta Borsik János.
Mint mondta, a kormány előterjesztésével nem értenek egyet, mert ha elfogadta azt, hogy legfeljebb a rendes szabadság egynegyedének megfelelő részt lehet átvinni a következő évre és azt március 31-ig lehet kiadni, akkor nem szabad meghosszabbítani a kiadás lehetőségét.
A módosított törvénytervezetbe az Alkotmánybíróság által megsemmisített gazdasági érdekekre való hivatkozás helyett a kivételesen fontos gazdasági érdek került. Ezzel a szakszervezetek nem érthetnek egyet, mivel ál-hivatkozásokra adna lehetőséget - mondta Borsik János. Tájékoztatása szerint a szakszervezeteknek több - el nem fogadott javaslata volt a szabadságok kiadásával kapcsolatban. Egyebek között javasolták, hogy a munkavállalónál bekövetkezett vis major - rendkívüli élethelyzet, esemény - esetén jogosult legyen 3 nap szabadságot igénybe venni, anélkül, hogy azt 15 nappal korábban jelezte volna a munkáltatónak.