Túlélhető a lemorzsolódás
Az iparágban tevékenykedő cégek számára vetített abszolút csődhányad az úgynevezett "biztonsági tevékenység" területén volt a legmagasabb (1,51 százalék) az első negyedévben, de kockázatosnak bizonyult a textilipar (1,31 százalék), valamint az eljárások számában vezető építőipar is (1,22 százalék). Utóbbi szektorban tavaly 550 eljárás indult.
Földrajzi összehasonlításban előtűnik a hazai vállalkozások Budapest-centralizáltsága. A cégek 40 százaléka, a fizetésképtelenséggel összefüggő eljárások 41 százaléka tartozik ide. A csődhányadok negyedéves összehasonlításában idén Csongrád megye (1,15 százalék) és Nógrád megye (1,11 százalék) tartja a negatív rekordot.
A kockázatcsökkentés alapvető szabályainak betartásával túl lehet élni a lemorzsolódás időszakát, de jelenleg kevesebb, mint 300 hazai vállalat használ hitelbiztosítást. A legtöbben kormányzati segítségre számítanak, pedig a vevők alapos ismerete és a pénzügyi követelések gyors és hatékony kezelése nagyon sokat segíthetne.
Arra kérdésre, hogy miért van az, hogy a magyarok ár-érzékenyek, ugyanakkor a pénzügyi nehézségekre lassan és rugalmatlanul reagálnak a cégek, Mikael C. Szabó azt válaszolta az mfor.hu-nak: "Én ugyanezt kérdezem magamtól nap, mint nap. A jelenség valószínűleg a vállalatvezetői kultúrából fakad. Magyarországon ugyanis egyelőre a személyes kapcsolatrendszer dominál a cégeknél, nem pedig a józan pénzügyi megfontolás. A fizetésképtelenségből fakadó körbetartozás viszont komoly károkat okoz a gazdaságban."
Körte Ildikó