Pénteken, egy nappal a General Motors (GM) amerikai autógyártó konszern takarékossági terveinek bejelentése után, szünetelt a munka a GM németországi leányvállalatának (Opel) bochumi üzemében.
Klaus Naumann, az üzemi tanács szóvivője szerint nem sztrájkról van szó, de a tiltakozások valószínűleg a hét végén is folytatódnak. A közel tízezer embert foglalkoztató üzemben már az éjszaka is volt munkabeszüntetés, ehhez a reggeli műszak is csatlakozott. Az Opel-központnak számító Rüsselsheimben pénteken dolgoztak, bár nagyon nyomott volt a hangulat, számol be az MTI.
Rainer Einenkel, a bochumi üzemi tanács egyik képviselője a Reutersnak pénteken délelőtt elmondta: a munkát a tervekkel szembeni tiltakozás jeléül a nap további részében sem veszik fel.
"A kollégák élnek az információjutáshoz való jogukkal, és a gyár, illetve munkahelyük jövőbeni sorsáról próbálnak minél többet megtudni. Mindannyian egyetértünk abban, hogy nem fogjuk elfogadni a 4000 fős leépítést, és követeljük, hogy ne vegyék el a jövőt ettől a gyártól" - tette hozzá Einenkel.
A szakszervezeteket különösen feldühítette a GM vezetésének azon megjegyzése, miszerint az elbocsátási hullám egyik oka a túl magas bérköltség. Berthold Huber, az IG Metall helyettes-vezetője szerint a túl magas fizetés indoka hamis. Szerinte a menedzsmentet terheli a felelősség, mivel az nem modernizálta a gyárakat, írja a Der Spiegel.
Mint arról korábban beszámoltunk, a GM 12 ezer munkahelyet akar leépíteni Európában a következő két évben, az Opel német gyáraiból 10 ezer dolgozót küldenek majd el. A leépítés különösen a bochumi és a rüsselsheimi egységekben dolgozókat érinti: ott 4-4 ezer dolgozó kerül az utcára.
(Menedzsment Fórum)
Ellenállást hirdettek az Opel bochumi dolgozói
Pénteken, egy nappal a General Motors (GM) amerikai autógyártó konszern takarékossági terveinek bejelentése után, szünetelt a munka a GM németországi leányvállalatának (Opel) bochumi üzemében.