3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben az európai postáknak a 2009-es piacnyitás után is megmaradna az egyetemes szolgáltatási kötelezettségük, addig - a jelenlegi elképzelések szerint - az eddig kompenzációként biztosított monopóliumaik megszűnnének. Mivel nem tudják, miből fogják mindezt kigazdálkodni, ott faragnak a kiadásokon, ahol tudnak. A Magyar Posta (MP) például 500 millió forint megtakarítást vár a postabezárásoktól, amelyek csütörtökön újabb állomásukhoz érkeztek. Mfor.hu háttér.

Akik nyitnának, és akik nem. A Magyar Posta számokban!

A liberalizáció mellett elkötelezett államok között a legjelentősebb Hollandia, Németország, Nagy-Britannia, Svédország és Finnország. Esetükben valamilyen fokon már elkezdődött a piacnyitás: a svédek és a finnek évek óta teljesen szabad utat engedtek a konkurenseknek, Nagy-Britanniában jelentős szegmensek nyíltak meg, a privatizált német és holland posta pedig szintén előrébb tart a nyitásban, mint azt az EU előírja.

A másik tábort kilenc ország állami tulajdonban lévő postája (a magyar, a francia, a belga, a luxemburgi, az olasz, a spanyol, a görög, a lengyel és a ciprusi posta) erősíti, amelyek úgy vélik: ha a Bizottság jelenlegi javaslatai életbe lépnek, akkor nem lesznek képesek az egyetemes szolgáltatás és versenyképességük egyidejű fenntartására.

A brit tanácsadó cégtől a kilencek által megrendelt tanulmány fő következtetése alátámasztani látszik az aggodalmakat. Az ugyanis kimondja, hogy az egyetemes szolgáltatás nyújtásának garanciája a monopóliumok fenntartása lehet.

A finanszírozás a probléma

Az Oxera az egyetemes szolgáltatás finanszírozását helyezte a vizsgálat középpontjába. Evidenciaként kezelte ugyanakkor, hogy az államok számára elsőrendű fontosságú annak fenntartása és biztonsága - ha tehát az nyereségesen nem oldható meg, akkor gondoskodniuk kell a forrásokról.

A finanszírozási lehetőségeket elemezve elsősorban a kompenzációs alapok létrehozásával foglalkoztak. Más hálózati iparágakban - mint például a telekommunikáció vagy az áramszolgáltatás területén - Franciaországban, Ausztráliában, az USA-ban és Kanadában sikeresen alkalmazták a konkurens cégek által befizetett nyereségadóból feltöltött alapokat az egyetemes szolgáltatások veszteségeinek pótlására. A postai szektorban ez azonban nem vált be, ráadásul az EU-szabályozás az adókból nyújtott állami támogatásokat erősen korlátozza.

Az egyetemes szolgáltatást nyújtó vállalatnak további bevételi forrása származhat a hálózatához való hozzáférés ellenében beszedett díjakból. Ez azt jelenti, hogy a liberalizált piacon a konkurens cégek - a küldeménytovábbítás egy szakaszán - a posták hálózatát veszik igénybe.

A legegyszerűbb és leghatékonyabb finanszírozásnak az állami támogatás látszik, vagy pedig - az alacsony adminisztratív költségek miatt is - maga a monopólium fenntartása, állítja a tanulmány.

Elhalasztanák a piacnyitást

Miután nem világos, hogy a posták miből fogják kigazdálkodni az egyetemes szolgáltatási kötelezettséggel járó költségeiket a piacnyitás után, nem meglepő, hogy fokozottan figyelnek kiadásaik optimalizálására. Ennek egyik módja Európa-szerte az, hogy a veszteséget termelő hivatalokat bezárják, ahogy ez Magyarországon is történt.

Bár a költségcsökkentő intézkedések már a piacnyitásra való felkészülést szolgálják, a kilencek még nem mondtak le arról, hogy ennek időpontját elodázhassák. Felszólították például a Bizottságot: mutasson be részletes tanulmányokat az egyetemes szolgáltatások finanszírozási lehetőségeiről, hogy az Európai Parlament tisztában legyen a liberalizáció kockázataival.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!