Az EMI azért döntött a másolásvédelem részleges elhagyása mellett, hogy az Apple online zeneáruházának (iTunes) vásárlói ne aggódjanak amiatt, hogy vajon a saját mp3-lejátszójuk ismeri-e az adott másolásvédelmi szoftvert, és a kis eszközzel meghallgatható-e a zeneszám.
A másolásvédelem megszüntetése növeli a későbbi kalózkodás kockázatát, ezért az EMI drágábban is adja a "felszabadított" zenéket. Míg a továbbra is másolásvédett számok 99 centbe kerülnek, addig a nem védett alkotásokért 1.29 dollárt kell fizeni.
Egyes elemzők mindenesetre lelkesednek: a New York Times-nak nyilatkozva kifejtették, hogy az EMI döntése végre igazából beindíthatja a digitális zenepiacot. A jelek mindenesetre ebbe az irányba mutatnak - függetlenül a kiadók döntéseitől a zenei CD-eladások 20 százalékkal csökkentek év eleje óta.
Más elemzők ugyanakkor nem ennyire lelkesek: úgy gondolják, hogy a megállapodás csak egy csel. Az EMI a tavalyi átalakulások után most kitörési pontokat keres, amit látványos marketingakcióval kíván megtámogatni. Szerintük az Apple is csak trükközik, mégpedig az EU versenyhatóságainak fenyegetését szeretné elhárítani. Az unió hivatalai szerint ugyanis az iTunes nem elég rugalmasan kezel rivális szoftvereket és mp3-lejátszókat.
Az EMI riválisai egyelőre nem nyilatkoztak arról, hogy csökkentik-e a jövőben a másolásvédelem szerepét, az Apple vezérigazgatója ugyanakkor azt mondta, hogy a többi nagy kiadó sem tehet másként hosszútávon.