Az Európai Bizottság tavaly tett javaslatára alkotott - csak konzultatív jellegű - negatív véleményében a képviselőtestület egyebek között az energia megfizethetőségének fontosságára hivatkozott.
A brüsszeli bizottság javaslatának lényege az energiaadózás olyan jellegű átalakítása, amely annak arányában alakítaná át az üzemanyagok adótartalmát, hogy azok mennyire környezetbarátok, illetve mekkora energiahatékonysággal bírnak.
A javaslat elfogadásának eleve kicsi az esélye, miután több EU-tagország is hevesen ellenzi azt, márpedig adókérdésekben teljes egyhangúságra van szükség.
A strasbourgi plenáris vitához a magyar képviselők közül írásbeli hozzászólást nyújtott be Herczog Edit (MSZP). Ebben egyebek között arra mutatott rá, hogy "az energia adóztatásáról ma meghozott döntéseink komolyan meghatározzák Európa versenyképességét a következő évtizedekben". Hozzátette: szocialista képviselőként számára az a legfontosabb, hogy Európa lakossága megfizethető és biztonságos energiához jusson. "Miközben fenntartható fejlődésre, megújuló energiaforrásokra, hatékony energiaadózásra, és megfelelő biztonságú energia tartalékra van szükségünk, a lakosság teherbírását egy percre sem feledhetjük" - áll az MTI-hez is eljuttatott hozzászólásban.
Szintén írásban szólt hozzá Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz). Ebben úgy fogalmazott: "közös célunk egy erőforrás-hatékonyabb, versenyképesebb és környezetbarátabb uniós gazdaság létrehozása. A javaslat erőteljes szén-dioxid-kibocsátási árjelzést biztosít a vállalkozások és a fogyasztók számára, emellett lehetőséget teremt arra, hogy az adóterheket a munkaerőről a fogyasztásra helyezzük át, előnyben részesítve ezáltal a növekedést ösztönző adóztatást."
"Tekintettel arra, hogy az adóminimumok uniós szinten egységesek, a módosítás előzetes számítások szerint nem jelent majd többletterhet a gazdálkodóknak, és nem jár a versenyképesség csökkenésével sem" – tette hozzá.
MTI