2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szombaton lesz egy éve, hogy a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat ötven évre bérbe adta a bősi erőművet a Szlovák Villamosművek (SE) 66 százalékos tulajdonrészét bíró olasz energetikai társaságnak, az Enelnek. Azonban a bérleti jog csak magára az objektumra és nem annak üzemeltetésére szól, így valószínű, hogy Pozsony az évfordulón a szerződés érvénytelenítését célzó jogi lépést tesz.

Az Enel a Szlovák Villamosművek privatizálása után, még a Dzurinda-kormánnyal írta alá a szerződést, de most a szlovák legfőbb ügyészség kiderítette, hogy elmulasztották kiírni az egyébként kötelező versenytárgyalást. Ez az eljárási hiba akár a szerződés érvénytelenítését vonhatja maga után - figyelmeztette csütörtökön a Közbeszerzési Hivatalt a legfőbb ügyészség.

Fennáll azonban egy további körülmény is: ha Pozsony az ötven évre szóló szerződés felmondása mellett döntene, akkor a szerződésbe foglaltak értelmében az Enel kártérítésre, az erőmű következő 30 év alatt megtermelt hasznának megtérítésére tarthat igényt. Ez a jelenlegi és a majdani villamos energia árában számolva akár 50 milliárd szlovák korona is lehet.

Az ügyészség szerint Szlovákia azonban mégsem lesz köteles kártérítést fizetni az Enelnek, mert az erről rendelkező szerződés - a magyar és a szlovák fél hágai ítélet végrehajtásáról szóló megállapodása híján - érvénytelen.

Robert Fico kormányfő az elmúlt hetekben többször jelezte, hogy a Szlovákia számára az ilyen szerződés módfelett előnytelen, ezért várhatóan megtámadják azt. Ugyanis a bősi erőmű bevételeire amiatt is szükség van, hogy a vízgazdalkodási vállalat nem tudja miből törleszteni azt a 15 milliárdos hitelt, amelyet annak idején, - miután Magyarország elállt a Bős-Nagymarosi Vízlépcső befejezésétől - kormánygaranciával vett fel arra a célra, hogy Szlovákia területén, Dunacsúnynál felépítse az elmaradt nagymarosi gátat pótolni hivatott objektumokat, az úgynevezett C-változatot.

MTI/Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Ezermilliárdos az unió energiapolitikai beruházása
Erősödik a környezetvédelem pozíciója

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!