Vezetők érzelmi vakfoltjai: kevés a visszajelzés
Gyakran - elsősorban felsővezetői szinten - a magatartás-fejlesztés személyes tanácsadó alkalmazásával történik. Alapvető ugyanis a vezető érzelmi "vakfoltjainak" felismerése, márpedig ők még a nálunk kisebb hatalmi távolsággal rendelkező kultúrákban is ritkán kapnak visszajelzést a beosztottaktól, a hagyományosan autokrata magyar vezetési kultúrában pedig még kevésbé. Ezt némileg pótolhatja egy mentor vagy barát, akivel a főnök megbeszéli munkatársai reakcióit és saját érzéseit, de ahhoz, hogy ezt tudatosan, rendszerezetten tegye, külső tanácsadóra van szüksége.
Czobor Zsuzsa szerint a vezérszó a tudatosság: a mindannyiunkban meglévő, egyénenként változó érzelmi eszközkészlet fejlesztésén, tudatos szintre emelésén van a hangsúly. Ha elindulunk ezen az úton, érzelmeink eszközzé lesznek, nem pedig elragadnak bennünket. Saját magunk megismerése után - pontosabban ennek következményeként - mások érzelmeinek megértése is könnyebbé lesz. A korábbinál hatásosabban kezeljük környezetünk konfliktusait, hamarabb találunk rá munkatársaink valódi motivációira.
Menedzsment Fórum
Érzelmi intelligencia: a főnök vakfoltjai
A fejlett érzelmi intelligencia több szimpla kedvességnél: segít a vezetőnek az érzelmi "vakfoltok" felismerésében, összességében pedig a jó munkahelyi légkör alapja.