3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vállalatok több, mint fele nem ért egyet az Esélyegyenlőségi Bizottság indítványával, amiben az apák számára jobban fizetett szülési szabadságot és rugalmasabb munkaidőt követelnek, derül ki egy a közelmúltban készült felmérésből. A megkérdezett humánerőforrás-vezetők mintegy 54 százaléka szerint az apák nem jogosultak az anyákkal megegyező mértékű szülési szabadságra.

A vállalatok több, mint fele nem ért egyet az Esélyegyenlőségi Bizottság indítványával, amiben az apák számára jobban fizetett "szülési" szabadságot és rugalmasabb munkaidőt követelnek, derül ki egy a közelmúltban készült felmérésből. A megkérdezett humánerőforrás-vezetők mintegy 54 százaléka szerint az apák nem jogosultak az anyákkal megegyező mértékű szülési szabadságra.

A 2003 áprilisában született törvény értelmében az új apukák két hét fizetett szabadságra mehetnek, melynek összege heti 102.80 font. Az anyák esetében a szabadság hossza elérheti az 52 hetet, amiből az első 26 hétre kapnak segítséget az államtól. Ebből az első 6 hétben fizetésük 90 százalékát folyósítják számukra, míg a fennmaradó időben nekik is a 102.80 fontos összeggel kell beérniük.

Annak ellenére, hogy a válaszadók 46 százaléka szerint ugyanazok a jogok illetik meg az apákat, mint az anyákat kétséges, hogy a kormány egységesítené a szülési szabadsággal együtt járó jogokat. Szakértők véleménye szerint az apák jelenleg sem élnek maximálisan a nekik járó jogokkal. A kutatás eredménye pedig nem az apákkal szembeni szexuális diszkriminációról szól, mindössze a kérdés reális megközelítését tükrözi. Az anyáknak járó szülési szabadság azt a célt szolgálja, hogy a nő - a szülésből adódóan - ne kerülhessen hátrányos helyzetbe, s ne kelljen döntést hoznia karrier és család között.

A tavalyi törvény a nulláról emelte két hétre a férfiak szülési szabadságát, s kétséges, hogy ez a jövőben változna valaha. A felmérés készítői szerint, ha mindenki tisztában van a jogaival, nem jelenthet problémát a szülési szabadság kérdése, sőt növeli a dolgozó vállalati lojalitását. Ebben próbál segítséget nyújtani a munkáltatónak a következő ajánlás:

  • Mindig legyünk tisztában a szülésre vonatkozó aktuális törvényi szabályozással.

  • Fontos, hogy a jogokat megfelelően kommunikáljuk is az alkalmazottak felé.

  • Ösztönözzük a dolgozókat, hogy minél előbb jelentsék be szülési szabadság igényüket, elkerülve a hiányzásból adódó nehézségeket.

  • Az anyákat és az apákat egyaránt ösztönözzük arra, hogy amennyiben szeretnék, éljenek jogaikkal és vegyék ki a maximálisan járó szabadságot.


A brit Esélyegyenlőségi Bizottság jelentése szerint a szigetországban a férfiak végzik a gyermekgondozás egyharmadát. Bár egy hazánkban készülő hasonló felmérés nagy valószínűséggel kevésbé biztató képet mutatna, az elmúlt években számos jogi változás történt, lehetőséget adva az apáknak arra, hogy aktív részt vállaljanak a gyermek ellátásában. Magyarországon gyermeke születése esetén öt munkanap munkaidő-kedvezmény illeti meg az apát, melyet legkésőbb a szülést követő második hónap végéig, kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni számára a munkáltató. A korábbiakban ilyen lehetőségük az apáknak nem volt, ezért fizetett szabadságukat kellett feláldozniuk. Amennyiben az apa aktívabban akar részt vállalni a család életében és nem folytat kereső tevékenységet a gyermek születésétől fogva gyermekgondozási segélyre is jogosult lesz.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!