A vállalatok több, mint fele nem ért egyet az Esélyegyenlőségi Bizottság indítványával, amiben az apák számára jobban fizetett "szülési" szabadságot és rugalmasabb munkaidőt követelnek, derül ki egy a közelmúltban készült felmérésből. A megkérdezett humánerőforrás-vezetők mintegy 54 százaléka szerint az apák nem jogosultak az anyákkal megegyező mértékű szülési szabadságra.
A 2003 áprilisában született törvény értelmében az új apukák két hét fizetett szabadságra mehetnek, melynek összege heti 102.80 font. Az anyák esetében a szabadság hossza elérheti az 52 hetet, amiből az első 26 hétre kapnak segítséget az államtól. Ebből az első 6 hétben fizetésük 90 százalékát folyósítják számukra, míg a fennmaradó időben nekik is a 102.80 fontos összeggel kell beérniük.
Annak ellenére, hogy a válaszadók 46 százaléka szerint ugyanazok a jogok illetik meg az apákat, mint az anyákat kétséges, hogy a kormány egységesítené a szülési szabadsággal együtt járó jogokat. Szakértők véleménye szerint az apák jelenleg sem élnek maximálisan a nekik járó jogokkal. A kutatás eredménye pedig nem az apákkal szembeni szexuális diszkriminációról szól, mindössze a kérdés reális megközelítését tükrözi. Az anyáknak járó szülési szabadság azt a célt szolgálja, hogy a nő - a szülésből adódóan - ne kerülhessen hátrányos helyzetbe, s ne kelljen döntést hoznia karrier és család között.
A tavalyi törvény a nulláról emelte két hétre a férfiak szülési szabadságát, s kétséges, hogy ez a jövőben változna valaha. A felmérés készítői szerint, ha mindenki tisztában van a jogaival, nem jelenthet problémát a szülési szabadság kérdése, sőt növeli a dolgozó vállalati lojalitását. Ebben próbál segítséget nyújtani a munkáltatónak a következő ajánlás:
- Mindig legyünk tisztában a szülésre vonatkozó aktuális törvényi szabályozással.
-
- Fontos, hogy a jogokat megfelelően kommunikáljuk is az alkalmazottak felé.
-
- Ösztönözzük a dolgozókat, hogy minél előbb jelentsék be szülési szabadság igényüket, elkerülve a hiányzásból adódó nehézségeket.
-
- Az anyákat és az apákat egyaránt ösztönözzük arra, hogy amennyiben szeretnék, éljenek jogaikkal és vegyék ki a maximálisan járó szabadságot.
A brit Esélyegyenlőségi Bizottság jelentése szerint a szigetországban a férfiak végzik a gyermekgondozás egyharmadát. Bár egy hazánkban készülő hasonló felmérés nagy valószínűséggel kevésbé biztató képet mutatna, az elmúlt években számos jogi változás történt, lehetőséget adva az apáknak arra, hogy aktív részt vállaljanak a gyermek ellátásában. Magyarországon gyermeke születése esetén öt munkanap munkaidő-kedvezmény illeti meg az apát, melyet legkésőbb a szülést követő második hónap végéig, kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni számára a munkáltató. A korábbiakban ilyen lehetőségük az apáknak nem volt, ezért fizetett szabadságukat kellett feláldozniuk. Amennyiben az apa aktívabban akar részt vállalni a család életében és nem folytat kereső tevékenységet a gyermek születésétől fogva gyermekgondozási segélyre is jogosult lesz.
(Menedzsment Fórum)