4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szomorú képet fest idegennyelv-tudásunkról az európai statisztikai hivatal napokban közölt tanulmánya, amely szerint négy felnőtt magyarból három még alapszinten sem ismer egyetlen idegen nyelvet sem. A jövőre nézve nem túl biztató az sem, hogy az általános iskolai nyelvoktatás tekintetében is az utolsók között vagyunk az EU-ban. Mfor.hu háttér.

A 25-64 év közötti magyarok 74,8 százalékának semmilyen idegennyelv-ismerete sincs saját bevallása szerint, derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közölt tanulmányából.

Egy szinten a románokkal és a törökökkel

Ez az egyik legrosszabb érték az Unión belül - hasonlóan siralmas mutatót csak Romániában (75 százalék) és Törökországban (75,5 százalék) regisztráltak.

Az elemzés szerint a magyaroknak mindössze hat százaléka nyilatkozott úgy, hogy nagyon jól beszél legalább egy idegen nyelvet. Hét százalék jónak ítélte saját idegennyelv-tudását, míg 12 százalékot tett ki azok aránya, akik legalább alapszinten ismernek egy másik nyelvet a magyaron kívül.

A 2007-es felmérés alapján készült lista másik végén skandináv országok állnak - Norvégiában mindössze négy, Svédországban pedig öt százalék az egyetlen idegen nyelvet sem beszélő emberek aránya a teljes népességen belül. (Hasonlóan jó mutatókkal rendelkezik egyébként az anno az egykori Szovjetunió által bekebelezett Litvánia és Lettország is, ez azonban valószínűsíthetően az orosz nyelvnek köszönhető - a szerk.)                      

Az oktatás is le van maradva

Nem túl jó a helyzet a hazai fiataloknál sem: Magyarország az általános iskolai nyelvoktatás tekintetében is a sereghajtók között helyezkedik el az EU tagállamai között a KSH Statisztikai Tükörben idén májusban megjelent tanulmány szerint - nálunk ugyanis az egyik legalacsonyabb az egy főre jutó idegen nyelvek száma felső tagozaton.

A középfokú oktatásban a hazai mutató szintén az EU-27 átlaga alatt van, de ebben a korosztályban legalább kisebb az elmaradás.

Ezzel együtt tény, hogy - a kormányzati erőfeszítéseknek köszönhetően - a rendszerváltás óta jelentősen emelkedett az idegen nyelvet tanulók aránya a hazai iskolákban. 2008-ban az általános iskolák nappali tagozatain tanulók 75 százaléka (590 ezer gyerek) részesült ilyen képzésben - az alsó tagozatosoknak mintegy harmada, a felsősök közül pedig már csaknem mindenki látogatott idegennyelv-órákat.

A 203 ezer nappali tagozatos gimnazista majdnem mindegyike tanult valamilyen idegen nyelvet tavalyelőtt, míg a szakközépiskolásoknál 91,5, a szakiskolásoknál pedig 77 százalék volt ez az arány.

A felsőoktatásban a diploma megszerzéséhez legalább egy nyelvvizsgát kell szerezni - beszédes tény, hogy 2009-ben a végzősök negyede ennek hiánya miatt nem kapta meg oklevelét a KSH kimutatása szerint.

Itthon egy idegen nyelv kötelező mindenkinek  

Ami a hivatalos célkitűzéseket illeti, az európai oktatáspolitika az Európai Tanács 2002. évi barcelonai ülésén elfogadta azt az irányelvet, hogy az iskolákban legalább két idegen nyelvet kell oktatni egészen fiatalkortól kezdve.

Magyarországon a Nemzeti Alaptanterv értelmében legalább egy élő idegen nyelvet kötelező tanulnia minden diáknak a negyedik évfolyamtól a tankötelezettség végéig. A gimnáziumokban, valamint azokban a szakközépiskolákban, ahol ennek feltételei adottak, két idegen nyelv oktatása kötelező - igaz, a második nyelv lehet holt nyelv is.

A fiatalok idegen nyelv tudásának fejlesztése már csak azért is fontos sarokköve az oktatáspolitikának, mivel a többnyelvűség felértékelődött az elmúlt években a munkaerőpiacon. Ez ma már nem csak a külföldi munkavállalásnál alapfeltétel, hanem Magyarországon is egyre inkább elengedhetetlen egy-egy jó állás elcsípéséhez.

Az Eurostat adatai azonban arra utalnak, hogy mindez a magyaroknak nem elég motiváció - nagy részük a tanulmányok befejezésével az addig tanult nyelveknek is búcsút mond a jelek szerint.

Wéber Balázs

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!