3p

Pozitív fogadtatásban részesült a római kormánynak az Európai Tanácshoz intézett levele a tervezett olasz reformprogramról. A milánói tőzsde ma reggel kedvezően reagált, az olasz diákok és szakszervezetek azonban újabb tüntetésre készülnek.

Az európai teszten túl van az ország, Berlusconi meggyőzte Európát - állapították meg csütörtöki olasz újságok.

Az EU kezdeti igent mondott, de kérdés, ki fogja megvalósítani az Európának ígért csomagot, ha az olasz pártok már a jövő tavaszi választásra készülnek - kommentálta a Corriere della Sera, a legnagyobb olasz napilap a szerda esti brüsszeli EU-csúcsra érkezett olasz levél sorsát.

A Berlusconi-kormány által november 15-ig ígért reformcsomag fő pontjaként a sajtó a férfi-női nyugdíjkorhatár 67 évre való megemelését hangsúlyozta 2026-ig. Ezen kívül azt, hogy a válságra való tekintettel a kormány a határozatlan időre szóló szerződésű munkavállalók elbocsátási szabályrendszerét is módosítaná és tervben szerepel a jelenleg több mint 3 millió olasz közalkalmazott létszámának racionalizálása.

Az Európának írt levél "szociális hentesmunka" - fogalmazott az olasz diákmozgalom, mely november 4-re utcai megmozdulást hirdetett meg. "Reagálni fogunk, ez a válság nem társasjáték" - nyilatkozta Raffaele Bonanni a Cisl-szakszervezet főtitkára, miközben a CGIL főtitkára, Susanna Camusso a "dolgozók elleni támadásra" országos sztrájkkal kíván válaszolni.

"Ebben a levélben nincsen semmi komoly" - állította Pierluigi Bersani, az ellenzéki Demokrata Párt (PD) főtitkára. Antonio Di Pietro, az Értékek Olaszországa (IdV)  elnöke,  szerint a kormány társadalmi háborút akar.

A La Repubblica című baloldali napilap megjegyezte, a Berlusconi által ígért nyugdíjreform blöff, hiszen nem más mint a korhatáremelést előíró és azóta is megvalósítatlan 2006-os törvény megerősítése, miközben jövőre olaszok tömegei mennek nyugdíjba 62 évesen. Az IlSole24Ore gazdasági napilap, máris tippeket adott arra, hogyan lehet elkerülni a 67 éves korig húzódó munkaviszonyt.

Az EU-csúcs után nyilatkozó Berlusconi szerint, a pozitív európai válasz erőt ad kormányának a folytatáshoz. Berlusconi hangsúlyozta, hogy Merkellel kezet fogott, Sarkozyvel azonban elkerülték egymást - jegyezte meg a sajtó. Berlusconi Brüsszelben ismét Lorenzo Bini Smaghi lemondását sürgette: az Európai Központi Bank alelnökének lecserélését Párizs kérte, miután az EKB elnöke az olasz Mario Draghi lett. Sarkozy  erre úgy reagált, hogy ezt az ügyet nem a tévékamerák előtt kell elintézni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!