Kállai László, a cég ellenőrzési vezetője szerint 2010-ben több mint négyezer gázlopást derítettek fel, idén az első félévben csaknem ötezerszer találtak szabálytalanságot és év végére mintegy 10 ezer esettel számolnak.
A célzott felderítések mintegy 10-12 százalékában találkoznak szabálytalan vételezéssel. Területi eloszlásban a legtöbb lopás Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Pest megyében történik - tette hozzá.
Az egyszerű, házilagos módszerek helyett ma már szervezett keretek között egész vállalkozások foglalkoznak a legkülönfélébb gázlopási technikák beszerelésével - mondta a szakember. Kiemelte, hogy évente mintegy 70 millió köbméter gázt, a cég által forgalmazott mennyiség 1,5 százalékát lopják el az észak-magyarországi és észak-alföldi szolgáltatási területükön. Ez mintegy 50 ezer család éves fogyasztásának felel meg.
Kállai László rámutatott arra is, hogy a lopások döntően a kisfogyasztók körében elterjedtek.
Az ellenőrzési vezető a bűncselekmények megelőzéséről és felderítéséről szólva elmondta: évente több tízmillió, de volt olyan év, hogy százmillió forintot költöttek eszközbeszerzésre, amivel a szabálytalanságok száma csökkenthető vagy könnyebben felderíthető. Ezek közt volt mérőkorszerűsítés, ipari endoszkópok, mikroszkópok, mágneses ellenőrző berendezés és hőkamera beszerzése is.
Kállai László hozzátette: egy tízmillió forintos endoszkóp beszerzése körülbelül két hónap alatt térül meg. 2010-ben az új eszközöknek köszönhetően a 9 milliárdos veszteségből mintegy 840 millió forintot tudtak "behozni" a korszerű eszközparknak köszönhetően. A veszteséget és a lopást megszüntetni nem lehet, de az ellenőrzésekkel szinten tudják tartani a veszteségeket - mondta a szakember.
MTI