2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hazánkban szigorú szabályok korlátozzák a rendes felmondás körülményeit. Például ha munkáltató jogtalanul mond fel a munkavállalónak, akkor utóbbi 2-12 havi átlagkeresetének megfelelő kártérítésre számíthat, derül ki a Világgazdaság összeállításából.

Hazánkban szigorú szabályok korlátozzák a rendes felmondás körülményeit. Például ha a munkáltató jogtalanul mond fel a munkavállalónak, akkor utóbbi 2-12 havi átlagkeresetének megfelelő kártérítésre számíthat, derül ki a Világgazdaság összeállításából.

Mind a munkáltató, mind a munkavállaló jogosult rendes felmondással megszüntetni a munkaviszonyt. A munkáltató minden esetben köteles írásban megindokolni a rendes felmondását.

Három törvényes felmondási indoka lehet a munkáltatói rendes felmondásnak. Az első a munkavállaló képességével függ össze: például magasabb képzettséget igényel az adott munkakör. A második a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartására visszavezethető ok, például a hanyag munkavégzés. A leggyakoribb felmondási indok a munkáltató érdekkörében felmerülő működéssel, például a cég csődjével függ össze, számol be a Világgazdaság.

A munkáltatói rendes felmondásnak valósnak és okszerűnek kell lennie, és ezen tényeket a munkáltatónak kell bizonyítania. Ez a fajta felmondás maga után vonja a 30-tól 90 napig terjedő felmondási idő közbeiktatását, illetve az egytől hat hónapig terjedő átlagkeresetnek megfelelő végkielégítés biztosítását.

A felmondás, mint munkáltatói jog különösen akkor nem rendeltetésszerű, ha az a munkavállaló jogos érdekeinek csorbítására, érdekérvényesítési lehetőségeinek korlátozására, zaklatására és véleménynyilvánításának elfojtására irányul.

Jogos vagy jogosnak vélt sérelme orvoslásáért a munkavállaló a munkaügyi bírósághoz fordulhat, amely kettőtől tizenkét havi átlagkeresetnek megfelelő összeg kifizetésére kötelezheti a munkáltatót. Meg kell továbbá téríteni a munkavállalónak esetlegesen felmerült egyéb kárát is, továbbá elmaradt munkabérét és egyéb járandóságait, írja a Világgazdaság.

Kapvcsolódó anyagok:
Növelnék a táppénz utáni felmondási idő tilalmát
Privát e-mailek miatt akartak kirúgni egy dolgozót
A főnök kritizálása miatt nem lehet kirúgni a dolgozót
Jelek, amelyek a közelgő leépítésre utalnak
Terhes nők és anyák munkajogi védelme

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!