Az akciók oka a még kialakulatlan jóléti rendszer, illetve - ezzel összefüggésben - az, hogy sok esetben nincs szerződéses kapcsolat a munkaadó és a munkavállaló között. Ha pedig van, akkor az vitatható formában áll fenn. Emellett feszültséget okoz az is, hogy sok cég vált államiból magáncéggé rövid idő alatt.
Jelenleg éppen 8 ezer kiskereskedelmi dolgozó sztrájkol emiatt Észak-Kínában, délebbre pedig nemrég fejezte be akcióját 10 ezer textilipari alkalmazott. Utóbbiak azért szüntették be a munkát, mivel elégedetlenek voltak a nekik szánt biztosítási és nyugdíjaztatási rendszerrel.
Ezek a "rendszerek" általában akkor válnak kifogás tárgyává, amikor az üzemben, gyárban tulajdonosváltásra kerül sor. Az új főnökök meg akarják változtatni a régi szisztémát, és új feltételeket találnak ki a foglalkoztatás terén. További általános kifogás a munkavállalók részéről, hogy a privatizáláskor a pártfunkcionáriusok tőkerészesedést kapnak, és a dolgozói bér többszöröse jár nekik.
A kínai rendőrség eddig keményen lépett fel a tiltakozókkal szemben, a munkások vezető képviselőit például gyakran letartóztatják.
(Menedzsment Fórum)
Ezrével sztrájkolnak a kínai vállalatoknál
Egymást követik a több ezer fős munkabeszüntetések Kínában. Igaz, a lakosság és a munkavállalók nagy száma miatt a média sok esetben nem figyel erre, áll az IHT tudósításában.