Osztálykirándulás felnőtteknek
Az utazás minőségét és a kiszolgálást a Menedzsment Fórum élőben is tesztelte az egyik olcsó légitársaság járatán. Az utazás sok tekintetben hasonlított egy buszos osztálykiránduláshoz, de szerencsére korántsem szabadított el akkora indulatokat. Bár szabad helyfoglalás működik, vagyis a gépre feljutva várhatóan kevesebb ablak lesz, mint ahány ember melléjük akar ülni, de az otthonról csomagolt uzsonnászacskók csörgése később megnyugtatja a fáradt idegeket. Az utasnak eztán több mint két órája van arra, hogy az ingyen szendvicskék és üdítőcskék hiányáért bónusz hírességekkel kárpótolja magát: lapunk munkatársa Jakupcsek Gabriellával és Szulák Andreával utazott egy járaton.
A repülőjegy és az illeték átutalását követően már csak a leszállás után kell egyszer elővenni a pénztárcánkat, mégpedig a transzfer kifizetéséhez. Bármely reptérre érkezünk, mindenképpen 30-90 percet kell utazni a városközpontig, és London esetében 9-15 angol fontot kell fizetnünk ezért a plusz utazásért. A három városon kívüli reptér, Gatwick, Luton és Stansted nagyjából egyenlő távolságra van a központtól.
Általános szabály, hogy a leggyorsabb és legdrágább vonattal menni a városközpontba. A félórás utazás általában 20-24 fontba (7 000-8 400 ezer forintba) kerül, míg a távolsági buszjáratok már 11-12 fontért (3 800-4 200 forintért) bevisznek a városba. Ezek a tarifák egyébként a hagyományos, Heathrow-ra érkező légi járatok esetében még drágábbak is valamivel: a vonat 25 fontba (8700 forint), a busz 15 fontba (5300 forintba) kerül. Könnyítésként azonban metróra is szállhatunk, melyre két jegy "mindössze" 7,60 font (2700 forint).
A diszkont légitársaságok azonban rendszerint leszerződnek az aktuális reptérre menő földi járatokkal, így utasaiknak a teljes árnál jóval olcsóbban tudják kínálni a jegyeket. A Menedzsment Fórum munkatársa így utazott mindössze 9 fontért Lutonról a Victoria pályaudvarig és vissza, a nagy forgalom ellenére mindössze 75 percig.
Rövid úton
Amennyiben minden költséget összeadunk, kiderül: az alapszolgáltatás, vagyis az utazás ma már valóban csekély összegből megvalósítható, persze akkor, ha valakinek nem létszükséglet az útközbeni ingyen étel-ital, jól tűri az átlagosnál kevésbé művelt útitársakat, valamint tudomásul veszi, hogy a jegyen bármilyen módosítás egy vagyonba kerül. Budapest belvárosából eljutni London belvárosába, az összes hibafaktort és elővigyázatosságot figyelembe véve, így kevesebb mint 6 órába (15 perc metró, 27 perc reptéri busz, check in, 2 óra 20 perc repülő, check out, 1 óra 15 perc transzfer), valamint alig 20-30 ezer forintba kerül.
Molnár Anikó
(Menedzsment Fórum)
Fapados mesék happy end-del
Fapadossal nekivágni egy külföldi utazásnak már semmivel sem jelent több megrázkódtatást, mint felszállni egy Bécsbe tartó buszjáratra. Sok a bevásárlóturista, de az út zökkenőmentes, és még a láb sem gémberedik el közben. A Menedzsment Fórum saját bőrét vitte vásárra: kiderítettük, a szemfüles utasok szemtelenül olcsón is utazhatnak.