4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elérhető beszámolók alapján megnéztük, hogyan gazdálkodtak az E.On azon cégei, melyek megvételére szándéknyilatkozatot írtak alá a minap.

A héten tudhattuk meg, hogy az állam nevében a Magyar Villamos Művek szándéknyilatkozatot írt alá az E.Onnal 4 társaság megvásárlására. A lépés önmagában nagy meglepetést nem okozhatott, mivel ez tökéletesen beleillik a kormány energiaszolgáltatókkal szembeni (államosítási) politikájába. Ennek apropóján megvizsgáltuk, milyen cégek kerülhetnek állami kézbe még az idei év során.

szerk.: a cikkünkben cégeknek adott "álnevek" hasonlósága a BCG-mátrix csoportjaihoz csak a véletlen műve.

Úgy tűnik, az állam többségében nyereséges cégeket szemelt ki magának megvásárlásra, hiszen egyedül az E.On Energiaszolgáltató Kft. az, amelyik 2012-ben 15,5 milliárd forintos veszteséget termelt, bár egy évvel korábban még sikerült majdnem 150 milliós profitot összehoznia.

"A döglött kutya"

A cég beszámolójából egyébként az derül ki, hogy a gáz és a villamos energia területén az egyetemes tevékenység masszívan veszteséges, hiszen 2011-ben és 2012-ben is egyaránt milliárdos mínuszokat tartalmaz az eredménybeszámoló. Sőt, mindkét területen legutóbb 2008-ban sikerült nyereséget realizálnia a társaságnak.

A villamos energia esetében tavaly 7,1 milliárd forint, a gáznál pedig 4,6 milliárd vesztesége termelődött az Energiaszolgálatónak. Ám ennél még rosszabb - 2007 óta a leggyengébb - évet zárta 2011-ben, amikor is a villanynál majdnem 10, a gáznál pedig 16 milliárdos veszteséget realizáltak.

Ami a verseny tevékenységet illeti, itt sokkal szebb számokat lehet találni, hiszen 2007-ig visszamenőleg mindössze 2 év volt veszteséges: áramnál 2012 mellett 2009, a gáznál pedig 2012 és 2008 hozott mínuszokat.

Az elmúlt évek veszteségei mellé azonban jókora tartozásállományt is kap a nyakába az állam az MVM-en keresztül, hiszen 2012-ben az Energiaszolgáltató 34,5 milliárd forintos kötelezettséggel rendelkezett az egy évvel korábbi 26,9 után.

"Az eminens"

Az E.On Dél-dunántúli és Közép-dunántúli Gázszolgáltató szinte 2001 óta folyamatosan nyereséget termel, azt viszont nem fizeti ki osztalékként a tulajdonosoknak. Így tehát ha kicsit kreatívabban állunk a cégekhez, rájuk aggathatjuk az eminens jelzőt is. A cégek esetében kérdéses viszont, hogy az elért nyereségből mekkora az a bizonyos "tisztességes" profit, amit majd lefaragna a kormány. Az ugyanis mégsem járja, hogy a nonprofit közműszektorra tett voksával a kormány extraprofitra tesz majd szert.

A két cég közül egyébként a dél-dunántúli szolgáltató rendelkezik kedvezőtlenebb múlttal, hiszen 2006 és 2009 között összesen majdnem 7 milliárdos veszteséget termelt. Ezzel szemben a közép-dunántúli szolgáltató egyedül a 2007-et zárta egy viszonylag "szerényebb", 736 milliós mínusszal.

A termelt nyereségek ellenére egyébként egyik esetben sem találtunk osztalékfizetést. A kiegészítő mellékletben ugyanakkor a dél-dunántúli működési területű vállalatnál érdekes dolog szerepel. A nyeresége ugyanis 2011-ről 2012-re majdnem 40 százalékkal növekedett 2,1 milliárd forintra. És mindezt úgy sikerült elérni, hogy 51,7 millió m3-rel kevesebb elosztott gáz után kaptak rendszerhasználati díjakat. Viszont az egységárak nagymértékű emelkedése ezt olyan mértékben kompenzálta, hogy az jelentős bevételnövekedést eredményezett a társaságnál.

A "fejős tehén"

Ha a kormány már említett "túlzottprofit-ellenességét" vesszük figyelembe, illetve azt, hogy a profit osztalékként történő kifizetése az Orbán-kormány ellenszenvét váltotta ki az elmúlt időszakban, akkor az E.On Ügyfélszolgálati Kft-je tökéletes felvásárlási "alany" lenne. Viszont az mfor.hu információi szerint az aláírt szándéknyilatkozat ezen cég esetében "csak" opciós vételi jogot jelent egyelőre.

A társaság 2005-ig visszamenőleg fellelhető beszámolói alapján ugyanis mindössze két olyan év volt, amikor nem fizették ki a realizált nyereséget osztalékként (2005-ben és 2006-ban). 2007 óta pedig összesen majdnem 4,2 milliárd forint vándorolt a tulajdonosok zsebébe osztalék formájában. Ez egyébként egyben azt is jelenti, hogy szinte a teljes realizált profitot kilapátolták a cégből, hiszen az utolsó öt év osztalékfizetései mellett a társaságnál mindössze 49 millió forint maradt.

Ami a kötelezettségeket illeti, 2012-ben 1,8 milliárd forint tartozásállomány szerepelt a könyvekben, ami az utolsó fillérig rövid lejáratú kötelezettséget jelent. Egy évvel korábban még 2,3 milliárd szerepelt ezen a soron.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!