Az elmúlt harminc év legjelentősebb áremelésének oka a megújuló energiaforrások finanszírozása. A kormány döntésének értelmében ugyanis Franciaországban a villamos művek (EDF) előnyösen, minden termelőtől a piaci árnál jóval drágábban felvásárolja az országban előállított nap- vagy szélenergiát. Az EDF-nek a megújuló energiákra fordított egyre növekedő számláját a kormány viszont kompenzálja a lakossági energiafogyasztásra kivetett különadóból. Az elektromos közszolgáltatáshoz való hozzájárulásnak (CSPE) nevezett különadó az eddigi megawattóránkénti 4,50 euróról - amely 2004 óta nem változott - 7,50 euróra emelkedik 2011. január 1-én.
A kormány adatai szerint Franciaországban lévő napelemek energiája az elmúlt két évben tízszeresére nőtt: a 2008 végi 81 megawattról a jelenlegi 810 megawattra. Emiatt az EDF tavaly 1,6 milliárd eurós hiányt halmozott fel.
Franciaországban idén már volt energiaár-emelkedés: a lakossági fogyasztók számára augusztus 15-én három, az ipari fogyasztók számára pedig 4-5 százalékkal emelkedett az áram ára.
A fogyasztóvédők szerint azon háztartások számára, amelyek elektromos árammal fűtenek, az újabb áremelés évi 50 eurós (14 ezer forintos) többletkiadást jelent, a többi háztartás 15 euróval (4 ezer forint) nagyobb számlára számíthat jövőre. Álláspontjuk szerint a tavalyi több, mint tíz százalékos gázáremelkedés után az újabb rekordemelés bizonytalan helyzetbe hoz számos francia háztartást. A kormány azzal védekezik, hogy még mindig Franciaországban az egyik legalacsonyabb a elektromos áram ára Európában, mivel az ország energiaellátásnak nyolcvan százalékát saját nukleáris erőműveiből biztosítja. Az Eurostat szerint a francia energiaárak 25 százalékkal olcsóbbak az európai átlagnál.
MTI