Mosonyi György, a magyar cég vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a Mol a beruházást a vele a Tal-blokkban is együttműködő pakisztáni Oil and Gas Development Co. Ltd. (OGDCL) vállalattal közösen finanszírozza. A kondenzátumot a Mol most eladja, mert nincs feldolgozó kapacitása.
Hozzátette: a mezőben most naponta 4.200 hordó kondenzátum kerül a felszínre a Mol által működtetett gázkutak kihozatalának melléktermékeként. A mennyiség januártól újabb kutak üzembe helyezésével 6 ezer hordóra, majd 2013-ra 8-9 ezerre nő napi 8 millió köbméter gázkihozatal mellett.
Eközben az OGDCL által működtetett kutak teljesítménye is emelkedik, s így 2013-ra összesen 20 ezer hordó kondenzátum kerül a felszínre, amiből az üzem éves szinten 1 millió tonna benzint és ipari tüzelőanyagot állít elő.
A Mol Pakistan operátori szervezésében megvalósított, Pakisztán észak-nyugati tartományában lévő gázfeldolgozó üzemet a múlt héten adták át: a partneri együttműködésben felépített, 185 millió dollárba kerülő létesítmény mintegy 10 százalékát a Mol leányvállalata finanszírozta. Az üzem a manzalai Tal gázmezőben van.
A Mol 1999 óta folytat szénhidrogén-kutatást a Tal blokkban, az OGDCL, a Pakistan Petroleum Limited (PPL), a Pakistan Oilfields Ltd. (POL) és a Government Holdings (GHPL) üzlettársaként. A Mol eddig 13 kutat fúrt a blokkban, s ezek közül 10 sikeres találat volt. A nemzetközi arány tíz fúrásból egy sikeres találat.
A 3.688 négyzetkilométeres Tal blokkban a Mol Észak-Pakisztán legnagyobb földgázkészletét tárta fel, ezen túlmenően operátor még a Margala és a Margala North blokkokban, illetve együttműködő partner egy negyedikben, a Karak blokkban. Ez utóbbi háromban eddig csak kutatást végeztek, s az eredmények elemzését követően fúrnak kutakat. A Karakban már jövőre tervezik egy kút mélyítését. Egy kút fúrása 14-15 millió dollárba kerül, amit a tulajdonosok közösen finanszíroznak az operátor szakmai irányításával.
MTI/Menedzsment Fórum